Inwestycje

Morawiecki: Inwestycja SK Nexilis w Stalowej Woli wpisuje się w program „Polski ład”

sk nexilis stalowa wola

Koreańska firma SK Nexilis ogłosiła inwestycję w Stalowej Woli, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Inwestor produkuje folię miedzianą, będącą jednym z podzespołów do produkcji baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych.

„Jednym z absolutnie najlepszych inwestorów w Polsce jest właśnie firma SK z Korei. […] Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie nie tylko bardzo dobrą inwestycją dla firmy, ale też dla Polaków, Stalowej Woli i Polski” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że ta wielka inwestycja wpisuje się w program „Polski ład” i koresponduje z pozycją Polski jako europejskiego lidera elektromobilności.

Jak informował dziś „Puls Biznesu”, wartość inwestycji SK Nexilis w fabrykę folii miedzianej do baterii dla elektrycznych aut w Stalowej Woli wyniesie 2,7 mld zł. (ISBnews)

Zakład ma wytwarzać 50 tys. ton folii rocznie, a produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2024 roku.

Budowa zakładu koreańskiej spółki SK Nexilis wchodzącej w skład Grupy SKC ma ruszyć już w roku 2022. W sumie Koreańczycy zamierzają zainwestować na początek około 3 mld złotych. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce Południowo-Wschodniej.

Ceremonia ogłoszenia i podpisania porozumienia o inwestycji odbyła się w Stalowej Woli z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefów koreańskiej Grupy SKC oraz spółki SK Nexilis, która będzie realizować inwestycję na Podkarpaciu. Obecni byli na niej także przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

sk nexilis stalowa wola

fot. A. Magda

sk nexilis stalowa wola

fot. A. Magda

Prezes Grupy SKC Wan-Jae Lee dziękując za wsparcie polskiego rządu podkreślał, że nie jest to pierwsza inwestycja SKC w Polsce: Może dlatego nie czuję się w Polsce jak w obcym kraju. Zawsze miałem dobre wspomnienia z Polski. Dzisiaj mogąc się spotkać z panem premierem i prezydentem Stalowej Woli czuję, że zrealizujemy z sukcesem dobrą inwestycję – powiedział prezes SKC.

Prezes SKC podkreślał też, że Polska dzięki dynamicznemu rozwojowi jest dzisiaj bramą do rynku europejskiego z konkurencyjną bazą produkcyjną i logistyczną i pełni ważną rolę dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał też, że Stalowa Wola jest dobrze przygotowana dla pozyskania inwestorów, dlatego ich spółka zdecydowała się tu zainwestować: Nasza firma dzięki tym zaletom bez zastanowienia podjęła decyzję o ulokowaniu inwestycji w Stalowej Woli. SKC planuje zainwestować 3 mld złotych w pierwszej fazie, dzięki czemu powstanie zakład produkujący rocznie 50 tys. ton folii miedzianej. A nasze produkty trafią do klientów z całej Europy – zapowiedział prezes SKC.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top