Biznes

Morawiecki: Możliwe wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Rząd przedłuża na marzec pomoc dla firm

pomoc dla firm tarcza branżowa obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że możliwe jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Ocenił, że najbliższe dwa-trzy tygodnie będą „bardzo ciężkie”.

„Posługuję się analizami ekspertów […] i mogę powiedzieć, że jest nadzieja – […] na koniec marca, początek kwietnia osiągniemy szczyt trzeciej fali. Dwa, dwa i pół, trzy tygodnie przed nami bardzo ciężkie i dlatego, oczywiście, możliwe są kolejne obostrzenia, kolejne rygory” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Obecnie dodatkowe obostrzenia obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim. Zamknięte są tam hotele, galerie handlowe, kina, teatry i m.in. galerie sztuki. A także obiekty sportowe, baseny, sauny i inne obiekty sportowe. Od jutra obostrzenia te dotkną także województwo pomorskie, a od poniedziałku – mazowieckie i lubuskie.

(ISBnews)

Rząd przedłuża na marzec pomoc dla firm dotkniętych pandemią, koszt to 4,5 mld zł – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„W marcu będziemy kontynuować nasz program wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. To 4,5 mld zł przekazane do dyspozycji przedsiębiorców, na ochronę miejsc pracy. To około 1 mld zł przeznaczony na zwolnienia ze składek ZUS, to ok. 0,5 mld zł na tzw. postojowe, ale także na dopłaty do wynagrodzeń pracowników, na utrzymanie miejsc pracy ponad 1 mld zł. Wreszcie też ponad 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych firm, tzw. mikrofirm, też przeznaczamy na marzec” – powiedział premier.

„Podjąłem także decyzję o tym, by te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm, miejsc pracy i które miały w 25-proc. być zwrócone, będą mogły dla tych branż najbardziej dotkniętych, ok. 50 branż PKD, będą mogły być pozostawione w firmie, nie będą musiały być zwracane do Skarbu Państwa” – dodał.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top