Od 18 maja możliwe będzie wznowienie działalności restauracji, barów i kawiarni w specjalnym reżimie sanitarnym – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Od poniedziałku, działalność wznowić mają też zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.
„Częściowo otwieramy też usługi gastronomiczne, restauracje, bary (…) kawiarnie wszystkiego typu, z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku w pomieszczeniach, też w ogródkach” – dodał. (PAP Biznes)
W ramach kolejnego etapu „odmrażania gospodarki” 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także restauracje, kawiarnie i bary w nowym reżimie sanitarnym, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
„Mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. Liczba zakażeń jest bardzo niewielka. To skłania nas do tego, by przedstawić III etap odmrażania gospodarki, III etap powrotu do normalnego życia gospodarczego” – powiedział Morawiecki podczas wideokonferencji.
„Restauracje, bary, lokale gastronomiczne i kawiarnie będą otwierane zgodnie z reżimem sanitarnym. Zachęcamy do otwierania ogródków. Bo na świeżym powietrzu jest bezpieczniej” – dodał.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.
Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach, podano na stronie internetowej gov.pl/koronawirus.
W przypadku salonów fryzjerskich i kosmetycznych taką zasadą będzie umawianie się na wizytę przez telefon, nie będzie możliwości oczekiwania na wizytę na miejscu.
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online, podano także.
Premier zapowiedział, że zmiany dotyczyć będą także komunikacji publicznej i transportu. Od poniedziałku 18 maja w autobusach i tramwajach będzie musiało pozostać 30% miejsc wolnych (dotychczas 50%).
Więcej osób niż dotychczas będzie mogło też korzystać z orlików, sal i hal sportowych.
„Zmniejszamy również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2” – czytamy dalej.
Dotychczas w ramach I etapu „odmrażania” otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.
W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).
Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich. (ISBnews)
Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego; dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki podkreślił, że koronawirus jest „nieprzewidywalny” i ogniska zakażeń mogą wybuchnąć w różnych miejscach. Obecnie – jak mówił – ma to miejsce w części woj. śląskiego.
„Tam mamy ogromny wzrost zakażeń, jednocześnie w większości obszarów w Polsce tych zakażeń jest coraz mniej” – mówił szef rządu.
„Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, ale wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim, które rzeczywiście jest bardzo mocno dotknięte koronawirusem” – dodał.
Szef rządu zapewniał, że na Śląsku działają służby medyczne i mundurowe, które są zaangażowane w identyfikowanie osób zakażonych i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na tym obszarze. Morawiecki dziękował także górnikom za pracę i ich zaangażowanie w zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.
Resort zdrowia poinformował we wtorek o rekordowej liczbie nowych zakażeń – 595, w tym 492 ze Śląska. To największa zanotowana liczba nowych przypadków od wybuchu epidemii, czyli od 4 marca. W środę z kolei w tym województwie przybyło kolejne 113 osób zakażonych. MZ wyjaśniało, że wzrost ten wynika z intensywnych badań przesiewowych, którym poddawani są górnicy i ich rodziny.
Dotychczas w Polsce potwierdzono 17 062 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w województwie śląskim – 4 384. W sumie zmarło do tej pory 847 osób, a 6 131 chorych wyzdrowiało. (PAP)