News

Morawiecki: Polski rząd będzie robił „wszystko”, co możliwe, by złoty był „nieco silniejszy”

morawiecki waluty polski złoty
fot. archiwum

Polski rząd będzie robił „wszystko”, co możliwe, by złoty był „nieco silniejszy”, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że polski rząd chce „stabilności w dłuższym terminie” i wyraził przekonanie, że „w najbliższych paru kwartałach do tego dojdzie”.

Na pytanie czy nie martwi go spadek wartości złotego, premier powiedział: „Oczywiście, tak i będziemy robili wszystko w naszej komunikacji i w naszych realnych działaniach, aby złotówka była nieco silniejsza”.

„Pewnie ona jest bardzo dobra dla polskich eksporterów, ale jednocześnie dla wszystkich tych, którzy mają dług zaciągnięty w walucie, a w szczególności dla budżetu polskiego, który częściowo ma dług denominowany w walutach obcych, to nie jest dobre. I na pewno chcemy stabilności w dłuższym terminie i sądzę, że w najbliższych paru kwartałach do tego dojdzie, ale nie jestem w stanie tego przewidzieć” – zaznaczył Morawiecki.

Złoty traci dziś do wszystkich głównych walut, np. w relacji do euro był najsłabszy od 2009 r.

„Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach złoty może dalej się osłabiać w związku z oczekiwanym spowolnieniem PKB, pogorszeniem salda obrotów bieżących, mniejszą od oczekiwań rynkowych skalą dalszych podwyżek stóp, prawdopodobnym opóźnieniem napływu środków UE, niepewnością związaną z sytuacją na wschodniej granicy i dalszym umocnieniem dolara” – napisali analitycy CitiHandlowego w dzisiejszym raporcie „CitiWeekly”.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top