News

MPWiK w Rzeszowie ma nowe urządzenie (wuko) do udrażniania sieci kanalizacyjnej

rzeszów mpwik wuko
fot. MPWiK Rzeszów

Rzeszów/MPWiK. Nowoczesne urządzenie do czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową, zwane wuko, trafiło do rzeszowskiego MPWiK.

Pojazd oszczędza czas i czystą wodę, bo w czasie pracy nie trzeba jej dolewać. Sprzęt pomoże w udrażnianiu i czyszczeniu sieci kanalizacyjnej miasta.

Jak poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, nowe wuko to najnowocześniejszy tego typu sprzęt we flocie rzeszowskiego MPWiK. Jest wyposażone w technologię odzysku wody – niedrożna kanalizacja czyszczona jest wodą pobraną z sieci kanalizacyjnej, czyli nie ma konieczności uzupełniania czystej wody do udrażniania kanalizacji.

„To oszczędność czystej wody, ale także czasu. Nie trzeba przerywać pracy, by dotankować urządzenie. Nie trzeba wracać do bazy na tankowanie i zrzucanie osadu. To znacznie usprawnia cały proces” – wyjaśnił Adam Żelażewski, dyrektor działu handlu firmy KanRo ltd sp. z o.o. z Białegostoku, która dostarczyła nowe wuko do Rzeszowa. Jego zdaniem technologia ta, choć nie całkiem nowa, ale systematycznie udoskonalana, daje oszczędność czasu i środków.

Gernand podkreślił, że urządzenie może pracować bez przerwy przez całą jedną zmianę. „Po tym czasie wywozi zgromadzony w beczce szlam i jest gotowe do dalszej pracy” – zaznaczył. Dodał, że nowy sprzęt dysponuje znacznie mocniejszą pompą od pozostałych wuko. Jest też najnowocześniejsze we flocie rzeszowskiego MPWiK, który dysponuje obecnie siedmioma pojazdami typu wuko do udrażniania i czyszczenia sieci kanalizacyjnej. Są one niezbędne, bo rzeszowska sieć kanalizacyjna rozrasta się wraz z rozwojem miasta. Obecnie spółka obsługuje około 230 tys. odbiorców na terenie Rzeszowa i kilku okolicznych gmin m. in. Tyczyna, Boguchwały, Krasnego i Trzebowniska.

„To dla nas doskonały zakup. Znacznie wzmocni naszą flotę specjalistycznego sprzętu. Sieć kanalizacyjna się rozrasta, rosną wymagania i zapotrzebowanie na usługi” – podkreślił zastępca kierownika sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w MPWIK w Rzeszowie Łukasz Zeńko.

Nowe wuko wyróżnia się także wyglądem. Na prośbę rzeszowskiego MPWiK dostawca umieścił na bokach pojazdu symboliczną panoramę Rzeszowa, przedstawiającą najbardziej charakterystyczne obiekty w mieście. Pojawiły się też nadruki na bokach pojazdu, informujące, jakich przedmiotów nie należy wrzucać do kanalizacji.

„Wzbogaciliśmy przekaz także elementem edukacyjnym. Chcemy z taką informacją trafiać do odbiorców różnymi drogami. Oprócz akcji informacyjnych i edukacyjnych, także obrazem na samochodach, które regularnie przemieszczają się po miejskich ulicach” – wyjaśnił Zeńko.

Gernand wskazał, że nowe wuko, które trafiło do Rzeszowa, jest pierwszym urządzeniem tej klasy w stolicy Podkarpacia i trzecim w województwie. Samochód kosztował 2,5 mln zł.

Załogi obsługujące pojazdy wuko są w rzeszowskim MPWiK specjalistycznie szkolone. W przypadku nowego auta konieczne było dodatkowe szkolenie.

Na zakup pojazdu MPWiK otrzymało pożyczkę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gernand podkreślił, że istnieje możliwość umorzenia 15 proc. kwoty pożyczki. „Warunki nie są trudne do spełnienia. Pierwszy to terminowy zakup, a kolejny – terminowe spłacanie rat” – dodał.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top