News

Mural przedstawiający Ignacego Łukasiewicza będzie oficjalnie „odsłonięty”

mural ignacy łukasiewicz krosno
fot. krosno.pl

Choć mural przedstawiający Ignacego Łukasiewicza, był gotowy początkiem lipca, na oficjalne „odsłonięcie” cierpliwie czekał aż do teraz.

Podczas Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście w sobotę (30.07) o godz. 18.00 pomysłodawcy i fundatorzy muralu uroczyście zerwą symboliczną wstęgę.

Mural przedstawia postać Ignacego Łukasiewicza trzymającego lampę naftową, a w tle są widoczne dwa szyby naftowe.

Malowidło powstało na elewacji budynku przy ul. Piłsudskiego 25 na powierzchni ok. 160 m².

Autorem projektu muralu jest Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. W swoich pracach tworzy abstrakcyjne światy pełne niezwykłych postaci, charakterystycznych dla kultur Dalekiego Wschodu. Na co dzień projektuje murale, plakaty, wzory dla firm odzieżowych i na sprzęty sportowe.

Wykonania muralu podjął się Kamil Kuzko, artysta, który zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance. W latach 2014-2016 Kuzko był przewodnikiem po krakowskim Szlaku Street Artu.

Pierwszy krośnieński mural powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Inicjatywę wsparli również: Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Inicjatywa stanowi kolejną edycję muralowego projektu samorządu województwa pn. Przestrzeń Dziedzictwa.

źródło: krosno.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top