Turystyka

Muzeum Regionalne w Jaśle oficjalnie otwarte

muzeum regionalne jasło
fot. UM Jasło

Jasło. Muzeum Regionalne w Jaśle zostało oficjalnie otwarte. 16 grudnia odbyła się w Muzeum uroczystość z tej okazji.

Spotkanie było podsumowaniem przebudowy i rozbudowy Muzeum w ramach projektu „ Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”.

Projekt był finansowany z Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, VI Osi Priorytetowej „Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego”, Działanie 4.4 Kultura. Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, VI Osi Priorytetowej „Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego”, Działanie 4.4 Kultura.

Wartość ogółem zadania : 4 665 185,91 zł; dofinansowanie to: 2 978 000,18 zł; wkład własny Miasta Jasła to: 1 687 185,73 zł; termin realizacji: 4.05.2020 r. – 28.02.2022 r.

Projekt realizowany był w trzech kierunkach:

Rozbudowa – dobudowanie skrzydła przy przewiązce łączącej biurowiec i magazyny Muzeum z salami ekspozycyjnymi. W dobudowanej części o łącznej powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych znalazły się pomieszczenia sanitariatów w tym sanitariat dla osób ze szczególnymi potrzebami, podnoś dla osób niepełnosprawnych i dwa pomieszczenia biurowe. W jednym umieszczono pracownię archeologiczną a w drugim pracownię plastyczną w której odbywają się warsztaty tematyczne.

Nadbudowa – nad pawilonem wystawowym dobudowano jedną kondygnację z przeznaczeniem na salę wystawową. Powstała nowa sala wystawowa, która została przeznaczona na wystawy czasowe. W sumie Muzeum zyskało około 100 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczych. Przyrost o 50%. Sala pozwala na urządzanie jednocześnie kilku wystaw tematycznych i prowadzenie zajęć edukacyjnych. Wszystkie sale zostały wyposażone w system oświetlenia, który pozwala na doświetlenie ekspozycji.

Przebudowa i modernizacja – Cały budynek Muzeum został przebudowany. Wymieniono wszystkie instalacje: grzewcze, elektryczne, wodne, kanalizację. Budynek został wyposażony w rekuperację. Wymiana została stolarki okienna i drzwi. Większość drzwi i zgodnie z przepisami posiada specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Budynek został wyposażony w systemy monitoringu pożarowego, antywłamaniowego, dozoru kluczy i telewizji przemysłowej zgodne z normami MKiDN. Wykonano instalację przewodowego i bezprzewodowego internetu wraz z serwerownią. W ramach termo-modernizacji Cały budynek łącznie z fundamentami został ocieplony styropianem i wełną mineralną. Wymieniono również pokrycie dachu.

W ramach projektu zakupiono również nowe gabloty muzealne, monitory, projektor, ekran i krzesła. Warto również nadmienić że, Firma Meblowa Forte wyposażała pomieszczenia biurowe Muzeum w nowe meble.

Dla odwiedzających Muzeum Regionalne w Jaśle dostępne są ekspozycje stałe: etnograficzna, sakralna, rzemiosła artystycznego, historii Jasła, gabinet kolekcjonera, archeologiczna i skromna ekspozycja o jasielskim winiarstwie.

Dodatkowo podczas otwarcia Muzeum oficjalnie otrzymało imię dr. Stanisława Kadyiego a jedna z sal imię Jana Wodyńskiego. Stanisław Kadyi przekazał Muzeum swój dom rodzinny, który od 1991 r. jest siedzibą MRJ, oraz bezcenne kolekcje: paleontologiczną, numizmatyczną, etnograficzną, starodruków i historyczną. Sala im. Jana Wodyńskiego jest wyrazem wdzięczności dla rodziny Wodyńskich a w szczególności dla Pana Bartłomieja Wodyńskiego, który przekazał spuściznę po swym stryju do zbiorów Muzeum w Jaśle.

źródło: UM Jasło

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top