Inwestycje

Na budowie S19 Rzeszów-Babica trwa montaż maszyny TBM. Drążenie tunelu w tym roku

s19 rzeszów babica tunel tbm
fot. GDDKiA

S19/Rzeszów-Babica. Na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica prowadzone są roboty ziemne i prace przy obiektach inżynierskich.

Trwa też montaż Karpatki, maszyny TBM, która wydrąży tunelu o długości 2,3 km.

Tunel na tym odcinku S19 drążony będzie przez maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m. Karpatka, bo taką nazwę nosi maszyna, transportowana była z Hiszpanii w elementach.

Tunel S19 Rzeszów-Babica

Na całej długości tunelu znajdą się 32 punkty alarmowe, 28 nisz ratunkowych i 28 hydrantów. Tunel będzie wyposażony w wentylację poprzeczną. Dopływ świeżego powietrza będzie odbywał się od dołu na całej długości tunelu, a odprowadzanie zużytego powietrza będzie się odbywało specjalnymi portalami.

tunel s19 tbm rzeszów babica

mop GDDKiA

W ramach inwestycji – oprócz tunelu – powstanie również sześć estakad, dwa wiadukty, bezkolizyjny przejazd w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz przejazd pod trasą S19.

Na odcinku od Rzeszowa do Babicy wybudowane będą trzy przejścia dla zwierząt.

W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Lutoryż oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ten fragment S19 realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción – opracował dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i prowadzi już roboty budowlane.

Wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r.

tunel s19 via carpatia tbm rzeszów babica

GDDKiA

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top