Inwestycje

Na linii kolejowej Dębica-Mielec-Padew powstanie przystanek kolejowy Chorzelów Południowy

chorzelów przystanek pkp
fot. PKP PLK

Chorzelów/Przystanek PKP. W sobotę ruszy budowa nowego przystanku kolejowego Chorzelów Południowy na linii nr 25 Dębica – Mielec – Padew na Podkarpaciu.

Tak poinformowała PAP w czwartek Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Szalacha dodała, że lokalizację przystanku na linii między Mielcem a Padwią zaplanowano w ciągu drogi gminnej Chorzelów – Szkotnia, przy przejeździe kolejowo-drogowym. „W marcu br. na tej samej linii kolejowej, ruszyły również roboty budowlane przy budowie przystanku Mielec Południowy” – powiedziała.

Jak podkreśliła Szalacha, dodatkowe punkty dostępu do kolei będą ułatwieniem dla mieszkańców i zwiększą możliwości podróży.

„Codzienne dojazdy do pracy, szkoły, a także okazjonalne staną się łatwiejsze. Udogodnienia komunikacyjne sprzyjają poprawie warunków życia. Dostępność i komfort przekładają się na zwiększenie zainteresowania koleją. A to oznacza odciążenie dróg i korzyść dla środowiska” – wyliczyła przedstawicielka PKP PLK.

Na nowym przystanku Chorzelów Południowy, podobnie jak w Mielcu Południowym, będzie wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów.

Komfort zapewnią wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Pomocna w dostępie do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie pochylnia. Dla podróżnych niewidomych i niedowidzących przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Jak zaznaczyła Szalacha, budowa nowego przystanku wymagać będzie zmian w rozkładzie jazdy pociągów.

Od 28 kwietnia do 10 czerwca br. obowiązywała będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Mielec – Padew. Zmiany zostały uwzględnione w korekcie rozkładu jazdy, zaplanowanej od 12 marca br. Informacje o rozkładzie są dostępne m.in. w aplikacji internetowej: portalpasazera.pl oraz na stronie przewoźnika.

Budowę dodatkowych obiektów obsługi podróżnych Chorzelów Południowy i Mielec Południowy, na linii nr 25 Dębica – Mielec – Padew zaplanowano w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac przewidziane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

W województwie podkarpackim Rządowy Program obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań.

Inwestycje kosztować będą w sumie ok. 5 mln zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top