Biznes

Na Podkarpaciu będą dotacje na otwarcie działalności gospodarczej. Gdzie szukać tych pieniędzy?

dotacja firma działalność gospodarcza

Dotacje/Firma/Działalność gospodarcza. Wsparcie dla ponad 6,6 tys. osób bezrobotnych oraz przyznanie niemal 1,2 tys. dotacji na otwarcie działalności gospodarczej.

Będzie to możliwe w ramach rozstrzygniętego naboru z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP) na lata 2021-2027.

To pierwszy rozstrzygnięty nabór z tego programu.

W czwartek w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie podpisane zostały umowy na dofinansowanie projektów.

Konkurs, który ogłosił WUP na początku kwietnia br. skierowany był do powiatowych urzędów pracy z terenu województwa. Budżet naboru wynosił ponad 135 mln zł.

W ramach realizowanych projektów osoby bezrobotne mogą liczyć na wsparcie w postaci np. otrzymania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, mogą też uczestniczyć w stażach zawodowych, podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach zawodowych.

Z kolei pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do utworzonego miejsca pracy dla skierowanej osoby bezrobotnej na wyposażenie jej stanowiska pracy.

W sumie dofinansowanych zostało 21 wybranych projektów z wszystkich powiatowych urzędów pracy na Podkarpaciu.

W ramach projektów wsparcie otrzyma 6687 osób bezrobotnych, w tym 2146 osób w wieku do 30 roku życia. Przyznane zostaną też dotacje na otwarcie działalności gospodarczej dla 1191 osób bezrobotnych. Zorganizowane będą również 2652 staże, a do prac interwencyjnych skierowanych będzie 758 osób bezrobotnych.

Jak powiedział w czasie trwania uroczystości podpisania umów dyrektor WUP Tomasz Czop, środki europejskie są uruchamiane w regionie w przeddzień 19. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

„Ruszamy ze wsparciem z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Nabór dla podkarpackich powiatowych urzędów pracy to prawdopodobnie pierwszy rozstrzygnięty nabór w Polsce, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ (który składa się na FEP-PAP)” – dodał.

Czop podkreślił, że na podkarpackim rynku pracy najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na staże, podjęcie własnej działalności gospodarczej oraz na refundację pracodawcom kosztów utworzenia nowego stanowiska pracy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie jest instytucją pośredniczącą w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. WUP realizuje zadania priorytetu 7-Kapitał Ludzki Gotowy do Zmian. 

Największą kwotę otrzyma Powiatowy Urząd Pracy w Przemyślu, to pond 9 milionów 300 tysięcy złotych oraz Urząd Pracy w Jarosławiu – 8 milionów 600 tysięcy złotych.

Po podpisaniu umów pośredniaki czekają na przelanie pieniędzy, by uruchomić nabory wniosków.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top