Inwestycje

Na Podkarpaciu powstaną kolejne centra opiekuńczo mieszkalne

centrum opiekuńczo mieszkalne rzeszów dębica kamień nowa sarzyna trzebownisko
fot. PUW w Rzeszowie

9 centrów opiekuńczo-mieszkalnych powstanie na Podkarpaciu. Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim umowy na promesy podpisały gminy Trzebownisko, Tryńcza, Kamień oraz miasto Rzeszów.

W każdej z tych gmin zostanie wybudowane centrum dla 20 osób, w tym z kilkoma miejscami pobytu całodobowego.

W ten sposób, jak powiedziała wojewoda Ewa Leniart – państwo chce pomagać osobom z niepełnosprawnościami przystosowania się do samodzielnego funkcjonowania.

Wartość podpisanych umów to 11 milionów 800 tysięcy złotych.

Wojewoda podkreśliła, że projekty które przygotowały gminy cieszyły się dużym uznaniem w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Podkarpacie jest drugim w Polsce województwem po ilości pozytywnie rozpoznanych wniosków. Samorządy otrzymały po około 3 miliony złotych.

Centra opiekuńczo-mieszkalne powstaną jeszcze w Nowej Sarzynie, Czarnej, Dębicy, Dydni oraz Gaci. Ogólna wartość tych inwestycji to 21,6 mln zł.

Centra opiekuńczo mieszkalne – czym są?

Głównym celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, poprzez zapewnienie usług zamieszkania w formie pobytu całodobowego lub dziennego.

Osoby, do których kierowany jest Program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb oraz poprawy jakości życia w swoim środowisku lokalnym.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top