Biznes

Na Podkarpaciu zgłoszonych do ZUS jest 17712 obcokrajowców

obcokrajowiec praca podkarpackie zus

W regionie zgłoszono 17712 obcokrajowców do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Reprezentują różne narodowości, takie jak Argentyna, Australia, Brazylia, Filipiny czy Kenia.

Na Podkarpaciu, liczba cudzoziemców, którzy legalnie pracują i podlegają ubezpieczeniom społecznym, stale rośnie i już przekroczyła 1,11 miliona osób w całym kraju.

Najwięcej osób zgłoszonych do ZUS w regionie to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji, Indii, Nepalu i Wietnamu.

W województwie podkarpackim ponad 17,7 tys. osób z zagranicznym paszportem jest zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal” – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Porównując dane z końcem 2020 roku, zauważa się, że w ciągu prawie 3 lat przybyło ponad 4,7 tys. ubezpieczonych cudzoziemców, a od końca 2021 roku – ponad 2,7 tys.

Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie uwzględniają więc zagranicznych pracowników, którzy wykonują pracę na umowy, od których nie istnieje taki obowiązek.

Spośród 17,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim, 14,091 to obywatele Ukrainy, a ponad 600 z nich prowadzi własną działalność gospodarczą, co może przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy. Kolejno, po obywatelach Ukrainy, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji i Turcji.

Obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę w branżach przemysłowej, transportowej, gastronomicznej, budowlanej, informatycznej, usługach i handlu.

Wzrasta również liczba obcokrajowców prowadzących własną działalność gospodarczą, już prawie 1 tysiąc osób. To już nieodłączne zjawisko, że w sklepach czy restauracjach obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top