Praca

Na portalach rekrutacyjnych mniej nowych ofert pracy

praca oferty rekrutacja ogłoszenia

We wrześniu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 313 tys. nowych ofert pracy, to o 3 proc. mniej rdr – podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

„Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, we wrześniu 2022 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 313 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 3 proc. w stosunku do września 2021 roku (kiedy pojawiło się 323 tys. ofert pracy). Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wynik ten jest relatywnie niski, bo jest to piąty miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ogłoszeń jest niższa niż w analogicznym miesiącu rok temu” – napisano.

„Z drugiej jednak strony, dane te są mimo wszystko pozytywne. Po ostrym spadku rocznej dynamiki miejsc pracy, odnotowanym między marcem a czerwcem 2022 roku, wydawało się, że polski rynek pracy wchodzi w silny spadek popytu na pracowników, tymczasem – przynajmniej na razie – jest on stosunkowo niewielki” – dodano.

Jak wskazują autorzy raportu, mimo silnie rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw (energii, transportu i pracy), pracodawcy w Polsce tylko w nieznacznym stopniu redukują liczbę nowych ogłoszeń o pracę.

„Co więcej, utrzymująca się ujemna dynamika częściowo jest efektem wysokiej bazy sprzed roku, kiedy pracodawcy oferowali rekordowe liczby ofert pracy” – zaznaczają.

Z badania wynika, że na koniec września na portalach rekrutacyjnych aktywnych było 559 tys. ogłoszeń o pracę, czyli o 2,3 tys. więcej niż na koniec sierpnia.

„To pierwszy miesiąc od początku wojny w Ukrainie, w którym liczba aktywnych ogłoszeń w Polsce nie spada. Widać wyraźnie, że przyjazd uchodźców do Polski przestał oddziaływać na polski rynek pracy” – napisano.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top