Inwestycje

Na terenie gminy Jarosław powstanie stacja elektroenergetyczna

jarosław stacja elektroenergetyczna najwyższych napięć
fot. Michał Hubala

Jarosław. Nowa stacja elektroenergetyczna najwyższych napięć (400/110 kV), wraz z wprowadzeniem do niej linii Rzeszów-Chmielnicka, ma powstać na terenie gminy Jarosław na Podkarpaciu.

Wybudowana ma być również infrastruktura towarzysząca operatora systemu dystrybucyjnego.

serwis cnc oprzyrządowanie renishaw

W czwartek w Rzeszowie podpisany został list intencyjny dotyczący tej inwestycji. Dokument podpisały trzy strony: Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), PGE Dystrybucja i gmina Jarosław.

Obecny w Rzeszowie wiceprezes PSE Jarosław Brysiewicz powiedział, że spółka obserwuje w regionie wzrost zapotrzebowania na energię. „Dlatego tutaj jesteśmy i podpisujemy list intencyjny. Ta inwestycja poprawi pewność zasilania odbiorców w energię. Mam nadzieję, że będzie realizowana bez problemów, w dobrym tempie, na najwyższym poziomie technicznym” – dodał.

Stacja na terenie gminy Jarosław powinna być gotowa w ciągu czterech lat. Będzie to stacja najwyższych napięć, która powstanie najbliżej wschodniej granicy Polski.

Brysiewicz zaznaczył, że stacja będzie budowana „jako ciąg liniowy między systemem polskim i ukraińskim”. Dodał przy tym, że planowane połączenie energetyczne z Ukrainy (Rzeszów-Chmielnicka) nie miało wpływu na decyzję o budowie stacji na terenie gminy Jarosław.

Wiceprezes PSE podał, że spółka w regionie planuje ok. 16 inwestycji w najbliższych 10 latach. Wśród nich jest m.in. modernizacja stacji energetycznych w Iskrzyni, będą też rozbudowywane linie przesyłowe. Koszt tych wszystkich inwestycji PSE wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Prace studialne nad koncepcją budowy stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Jarosław zostały już rozpoczęte przez PSE. Stacja elektroenergetyczna jest wpisana do projektu Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej, który obecnie jest uzgadniany z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Obecny w czasie uroczystości prezes PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek mówił, że ta inwestycja ma głównie aspekt gospodarczy. „Staramy się rozwijać i realizować takie działania, żeby inwestycje mogły się na tym obszarze realizować. A inwestycje wiążą się z dużym zapotrzebowaniem na energię” – dodał.

Jarosław Kwasek podkreślił, że to jest pierwsza tak duża inwestycja na styku PSE i PGE Dystrybucja.

Wójt gminy Jarosław Elżbieta Grunt mówiła natomiast, że nowa stacja poprawi pewność zasilania odbiorców energii elektrycznej dla całego Podkarpacia. „Dostawy energii są istotne także dla pewności zasilania terenów inwestycyjnych, które znajdują się w naszej gminie” – zaznaczyła.

Obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że czwartkowa uroczystość dowodzi, że bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważne. „Polskie spółki (PSE i PGE) zdecydowały się na podjęcie działań w kierunku realizacji inwestycji na terenie naszego województwa, w gminie Jarosław. Jest to stacja, która będzie miała bardzo ważne znaczenie dla zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej, także dla mieszkańców naszego regionu, szczególnie części wschodniej oraz południowej” – dodała.

Zaznaczyła, że stacja otwiera nowe możliwości również w zakresie powstawania nowych inwestycji, które potrzebują zasilania w energię.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top