Turystyka

Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR o poruszaniu się w górach

bieszczady góry szlaki zachowanie zasady

Wędrując po górach „zawsze należy korzystać tylko i wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich” – przypomina naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.

Jak zaznaczył, „w trakcie wycieczki zawsze cały czas musimy się także orientować w terenie”.

„Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne” – podkreślił Szczurek.

Zwrócił uwagę, że w górach należy też śledzić czas marszu od chwili wyjścia.

„Pozwoli nam to – jeżeli zajdzie taka potrzeba – podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę” – wyjaśnił.

Naczelnik bieszczadzkiej GOPR przypomniał, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia.

„Decydując się na odwrót wracajmy znakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką” – podkreślił Szczurek.

W zimie, w okresie zalegania śniegu w górach – zauważył – „trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne”.

Do każdej wycieczki należy przygotować się sprzętowo i kondycyjnie.

„Idąc w góry trzeba mieć dobrze wyposażony plecak; zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację +Ratunek+” – powiedział.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top