Inwestycje

Największe części maszyny TBM są już na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów-Babica

tbm s19 rzeszów babica tunel
fot. GDDKiA

S19 Rzeszów-Babica/TBM. Ostatnie największe części maszyny TBM (o nazwie „Karpatka”) są już na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica.

W lutym rozpocznie się składanie elementów maszyny w segmenty.Pomagać w tym będą żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton.

Tunel na S19 Rzeszów-Babica

Tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów–Babica drążony będzie przez specjalną maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m.

„Karpatka”, bo taką nazwę nosi maszyna, transportowana była z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszyły lądem.

Transport największych elementów TBM rozpoczął się 11 listopada 2022 r. w Porcie Famet w Opolu. Na miejsce docelowe dotarł 29 listopada ub.r. Drugi konwój wyruszył z Opola 2 grudnia 2022 r., a na plac budowy przyjechał 20 grudnia 2022 r.

Tunel drogowy, którego budowa ma się rozpocząć w połowie roku będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m i masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica „Wyspiarki”, która wydrążyła tunel w Świnoujściu. Tarcza będzie zasilana prądem, który wystarczyłby na zasilenie 25-tysięcznego miasteczka. Maszyna będzie wiercić dziennie ok. 10 m tunelu.

tbm s19

fot. GDDKiA

Budowa S19 Rzeszów-Babica

Fragment S19 Rzeszów Południe–Babica realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción – opracował dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i prowadzi roboty budowlane. Wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r.

W ramach inwestycji, oprócz tunelu powstaną też: węzeł Babica, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19 i dwa lądowiska dla śmigłowców. Wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem.

tbm s19 rzeszów babica

fot. GDDKiA

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top