News

Niedzielski: 10 dni kwarantanny dla przyjeżdzających spoza Schengen. Nie planujemy obecnie luzowania tych obostrzeń

Niedzielski: 10 dni kwarantanny dla przyjeżdzających spoza Schengen. Nie planujemy obecnie luzowania tych obostrzeń 1
fot. gov.pl (archiwum)

Dla przyjeżdżających z krajów spoza strefy Schengen obowiązuje 10-dniowa kwarantanna – przypomniał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rząd nie przewiduje w najbliższym czasie luzowania tych obostrzeń.

Minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej o zasady prowadzenia kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski. „Jeżeli chodzi o kwestię kwarantanny dla krajów spoza strefy Schengen, to mamy rozwiązanie, że ta kwarantanna jest 10-dniowa, standardowa. Po siedmiu dniach jest możliwość zwolnienia się z tej kwarantanny po wykonaniu testu” – powiedział Niedzielski.

Jak dodał to rozwiązanie jest związane z rozprzestrzeniającymi się mutacjami koronawirusa. Wskazał, że służy to uszczelnieniu epidemicznemu granic Polski.

„W zależności od poziomu wszczepienia w kraju, bo on jest w tej chwili głównym parametrem mówiącym o odporności populacyjnej, będziemy mogli sobie pozwalać na luzowanie takiego reżimu” – zaznaczył minister. Dodał przy tym, że „w najbliższym czasie nie przewiduje takiego luzowania”.

Od północy ze środy na czwartek zmieniły się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; z kwarantanny zwalnia ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top