News

Niedzielski: Ja i moi koledzy z rządu powinniśmy zaszczepić się w pierwszej kolejności

szczepienie szczepionka koronawirus niedzielski
Fot. KPRM (archiwum)

Ja i moi koledzy z rządu powinniśmy zaszczepić się w pierwszej kolejności, żeby dać dobry przykład i pokazać, że szczepienie przeciwko koronawirusowi jest bezpieczne – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był w środę w Radiu Zet m.in. o to, kiedy zaszczepi się przeciwko koronawirusowi.

„No właśnie, to jest bardzo dobre pytanie, bo jak popatrzymy sobie, kiedy osoby rządzące powinny to zrobić, to w zasadzie można powiedzieć, że i tak będzie źle i tak niedobrze, bo jak zgłosimy się pierwsi do szczepienia, to zaraz będzie informacja na ten temat, że wcześniej, a jak zrobimy to za późno – to znowu będą podejrzenia” – powiedział.

„Myślę, że jednak powinniśmy tutaj ja i moi koledzy z rządu zaszczepić się w pierwszej kolejności, żeby dać dobry przykład i pokazać, że szczepienie jest bezpieczne” – stwierdził.

Dopytywany, czy stanie się to w świetle kamer, stwierdził: „Nie czuję takiego statusu bycia celebrytą, żeby przed kamerami się szczepić”.

Przytoczył jednak casus szczepień na polio w USA w latach 50. XX w. „Ono nie było popularne. Elementem, który przekonał wszystkich do szczepienia było to, że Elvis Presley zaszczepił się przed kamerami i w sumie poziom wyszczepienia tej pożądanej populacji po tej transmisji osiągnął 80 proc. ludność Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył.

Niedzielski dodał, że resort zdrowia będzie przekonywał wszystkich do zaszczepienia. Zwrócił uwagę, że grupę niezdecydowanych stanowią osoby w wieku do 40 lat. „Myślę też, że w związku z tym trzeba szukać autorytetów, które w tej grupie (…) są respektowane i to oznacza pewnie, że trzeba poszukać kogoś, kto dociera do ludzi młodszych” – dodał.

Odnosząc się do bezpieczeństwa szczepień Niedzielski powiedział, że będzie miał stuprocentową pewność dotyczącą ich bezpieczeństwa w momencie, gdy Europejska Agencja ds. Leków dopuści szczepionki poszczególnych producentów do obrotu.

Niedzielski mówił też o odpowiedzialności za działania niepożądane po zaszczepieniu. Szef resortu zdrowia powiedział, że umowa Komisji Europejskiej z producentami szczepionek zwiera klauzule o przejęciu przez państwa członkowskie odpowiedzialności za wszystkie działania niepożądane.

„Jeżeli by doszło do jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, to zgodnie z tą umową, którą zawiera Komisja Europejska, skarb państwa będzie to pokrywał” – powiedział.

Uspokajał, że szczepionka przechodzi te same procedury, które przechodzi każdy lek. „Wszystkie trzy fazy kliniczne badania muszą być wykonane, żeby złożyć w ogóle wniosek do Europejskiej Agencji ds. Leków” – wskazał.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.(PAP)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ozzy45

    17 grudnia 2020 at 01:16

    Nie pierdol pajacu j….. co skarb państwa będzie pokrywał was już nie będzie w (nie)rządzie to my podatnicy ktorzy przeżyją będziemy sie składać na odszkodowania ,przecież nie będziemy w stanie uzbierać takich kwot , to wy wprowadziliście fałszywą pandemię ,to wy skończyliście gospodarkę to wy macie wziąć na siebie odpowiedzialność materialną za wymordowanie narodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top