News

Niedzielski: mamy do czynienia z początkiem końca pandemii. Uczniowie wracają do szkół

kwarantanna powrót do szkoły covid zmiany

Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Widać, że w luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże, w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji, znoszenia różnych regulacji czy wprowadzania bardziej łagodnych, tak, żebyśmy już w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania” – powiedział Niedzielski.

„Z mojego punktu widzenia, i tak jak często byłem pesymistą, tak teraz jestem optymistą, mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – dodał.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 46.872 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 310 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji jest o 16,4 proc. niższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 5.271.016 zakażeń koronawirusem i 107.204 zgony z powodu COVID-19.

Rząd zdecydował o powrocie uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich do nauki stacjonarnej od 21 lutego, czyli o tydzień wcześniej niż pierwotnie zakładano – powiedział na konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek.

„Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i szkołach ponadpodstawowych, o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała do końca lutego, do końca ferii, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego. Tydzień wcześniej niż zakładaliśmy” – powiedział Czarnek.

Zgodnie z decyzją rządu, w związku z rozwojem pandemii koronawirusa pod koniec stycznia uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przeszli na naukę zdalną. Pierwotnie decyzja ta miała obowiązywać do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego.

Rząd zdecydował o skróceniu okresu izolacji do 7 dni, zamiany te mają obowiązywać od 15 lutego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 10 lutego ma zostać zniesiona kwarantanna dla osób, które miały kontakt z zakażonym Covid-19. Od 11 lutego zmienione zostaną zasady kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski.

„Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację, zamiast standardowych 10 dni obowiązujących do tej pory” – powiedział Niedzielski.

„Po drugie, również od 15 lutego będziemy mieli kwarantannę do współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny” – dodał.

Minister zdrowia powiedział również, że rząd zdecydował o likwidacji tzw. kwarantanny z kontaktu.

„Likwidujemy instytucję kwarantanny z kontaktu, czyli wszystkie osoby, które miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego, które miały ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w miejscu pracy, te wszystkie kwarantanny zostaną zniesione. Takiej kwarantanny z kontaktu w ogóle nie będziemy wprowadzali. (…) W przypadku likwiwdacji tej kwarantanny, dotyczy to też tych osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie w wyniku wywiadu epidemicznego. Jutro, czyli 10 lutego będziemy chcieli wysłać sms zdejmujący kwarantannę do wszystkich osób, które na takiej kwarantannie przebywają” – powiedział minister zdrowia.

„Od 11 lutego, czyli od piątku znosimy kwarantannę przyjazdową, która w zależności od kraju przybycia była 10- lub nawet 14-dniowa. Teraz dla krajów spoza strefy Schengen będziemy tylko mieli 7-dniową kwarantannę. Jeżeli chodzi o specjalne zasady dla medyków i służb mundurowych pozostają one bez zmian” – dodał Niedzielski.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top