News

Niedzielski: Mamy już IV falę zakażeń koronawirusem

Niedzielski: Mamy już IV falę zakażeń koronawirusem 1
fot. archiwum

Średnia 7-dniowa zakażeń zbliża się do 200, co oznacza, że faktycznie mamy już IV falę zakażeń koronawirusem, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia 7-dniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie” – powiedział Niedzielski w rozmowie w RMF FM.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia będzie teraz przede wszystkim obserwować, czy ta liczba zakażeń przekłada się na hospitalizacje.

„Prognozy mówią, że maksimum, czyli czarny scenariusz to 15 tys. zakażeń koronawirusem, mniej więcej w październiku. Ta fala będzie się rozpędzała przez jakiś czas. Zakładamy, że liczba hospitalizacji w przypadku czarnego scenariusza, będąca pochodną zakażeń, będzie o 40-50% mniejsza, niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w zdecydowanym stopniu mniej narażony na obciążenie” – zaznaczył.

Minister poinformował także, że resort ma rekomendację Rady Medycznej, by rozważyć podanie 3. dawki szczepionki przeciw Covid-19 w tych grupach, „które są najbardziej narażone na ryzyko”.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 93 456, a łącznie wykonano ich 34 702 058. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 176.

Do Polski dostarczono dotychczas 46 170 230 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265, a 161 555 zostało poddanych utylizacji, podał resort na stronie dotyczącej szczepień. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła 14 012. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 17 663 125. (ISBnews)

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany w czwartek w radiu RMF FM o możliwe obostrzenia podczas czwartej fali zaznaczył, że jeżeli takie zostaną wprowadzone, to będą dotyczyły regionów z niskim poziomem wyszczepienia.

Niedzielski, który był gościem „Rozmowy w samo południe” w radiu RMF FM powiedział, że obostrzenia, w przypadku wzrostu zakażeń – będą dotyczyły regionów z niską liczbą osób zaszczepionych na koronawirusa.

„Zdecydowanie na poziomie województwa będę rekomendował takie działania. Będziemy też kierowali się zasadą, żeby osoby zaszczepione w jak najmniejszym stopniu ponosiły koszt działania tych osób, które zaniechały, czyli osób nieszczepiących się” – powiedział Niedzielski.

Oznacza to, że firmy, które będą potrafiły będą potrafiły wykazać, że mają zaszczepionych pracowników nie będą poddawane obostrzeniom. „To samo będzie dotyczyło klientów, ale wszystko będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna” – zaznaczył.

Niedzielski powiedział, że w obecnej sytuacji epidemicznej za wcześnie jest na podejmowanie pewnych decyzji. „Jeżeli patrzymy na nastroje społeczne, głosy, dyskusje to też chcielibyśmy robić wszystkie kroki w pewnym poszanowaniu wolności i praw obywatelskich i jeżeli będą decyzje, które ograniczają różne działalności to one właśnie wychodząc w kierunku poszanowania tych wolności i praw obywatelskich muszą uszanować perspektywę praw osób, które się zaszczepiły i nie powinny ponosić takich kosztów” – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top