News

Niedzielski o czwartej fali zakażeń

Niedzielski o czwartej fali zakażeń 1
Fot. KPRM (archiwum)

Nie spodziewamy się tutaj czwartej fali zakażeń, należy jednak liczyć się z lekkim wzrostem zachorowań – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy otwarcie szkół może wiązać się ze wzrostem zakażeń.

Minister w Radiu Plus zwrócił uwagę, że „pójście dzieci do szkół to nie jest tylko kwestia tego, że dzieci się spotykają w szkole i tam jest okazja do transmisji wirusa, ale mamy też całą otoczkę z tym związaną, czyli wożenie dzieci do szkoły, przemieszczanie się samodzielne dzieci, zwiększone zagęszczenie”.

„Więc jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że ta liczba (zakażeń) wzrośnie, ale my w tej chwili mamy już zbudowane naturalne bariery przed wirusem, przypominam o wyszczepieniu nauczycieli, o tym że ponad 50 proc. naszej populacji jest już uodporniona i to nie tylko ze względu na szczepienia, ale ze względu również na przechorowanie” – powiedział.

„Nie spodziewamy się tutaj czwartej fali. Widzimy, że są różne scenariusze, one są wrażliwe na poziom zaszczepienia, ale ta dynamika szczepień realizowanych pod nadzorem pana ministra (Michała) Dworczyka jest naprawdę satysfakcjonująca i raczej takiego ogromnego ryzyka fali nie widzimy” – powiedział. Zaznaczył, że należy jednak się liczyć z lekkim wzrostem zachorowań.

(PAP)

2 komentarze

2 Comments

 1. Ann

  12 maja 2021 at 13:06

  No to po jaką chole..ę dzieci puszczają do skzoły, nie dość że stres to jeszcze będą teraz gadać że cytuje:
  Więc jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że ta liczba (zakażeń) wzrośnie,
  gdzie sens i logik\?

 2. Anonim

  12 maja 2021 at 13:13

  Szanowny Panie Ministrze.
  Do przekraczania granicy niektórych Państw jako ozdrowieniec potrzebuję potwierdzenia o przebytym COVID.
  Na dzień dzisiejszy według uzyskanych informacji nie ma możliwości uzyskania takiego zaświadczenia.
  Taką odpowiedź otrzymałem z Centrum E-Zdrowia

  „…Tytuł – FW: przekraczanie granicy
  Status Rozwiązane
  Opis From: tarmarek@poczta.onet.pl
  Rozwiązanie Szanowny Panie,
  na IKP jest możliwość pobrania tylko zaświadczenia w języku polskim o przebytej kwarantannie/izolacji. Prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia jako instytucją zarządzającą.
  Pozdrawiam,
  Centrum e-Zdrowia…”

  tutaj potrzebne są NATYCHMIASTOWE rozwiązania tegoż problemu – chodzi o wzór takiego zaświadczenia (język polski i angielski), podjęcie decyzji kto i gdzie takie zaświadczenie MUSI wystawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top