News

Niedzielski o luzowaniu obostrzeń

Niedzielski o luzowaniu obostrzeń 1
fot. gov.pl (archiwum)

Zapowiadane na przełom maja/czerwca rozpoczęcie luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa początkowo obejmie usługi w branży beauty, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

„Sekwencja będzie prawdopodobnie zbliżona do tej sekwencji, którą mieliśmy przy podejmowaniu decyzji zaostrzających te regulacje dotyczące ograniczenia działalności w różnych sektorach gospodarki. Czyli pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi – mówię tutaj o fryzjerach, o całej branży beauty, o drobnych usługach, czy handel wielkopowierzchniowy, dotyczący w pierwszej kolejności sklepów budowlanych, a potem również galerii. Gdzieś też w perspektywie pojawiają się i hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje, fitnessy” – powiedział Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet.

„Oczywiście, myśląc o restauracjach, chodzi o przestrzenie wewnątrz, bo jak patrzymy na przykłady innych krajów, to część krajów stosunkowo szybciej otwiera ogródki restauracyjne” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj, że dzięki realizowaniu Narodowego Programu Szczepień, na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać część gospodarki.

Niedzielski podtrzymał też zapowiedź dotyczącą możliwości powrotu do stacjonarnego nauczania w szkołach przed wakacjami.

„Wydaje się, że jest szansa […] żeby zdecydowanie cała edukacja została przywrócona jeszcze przed wakacjami, tzn. żebyśmy nie czekali z powrotem do szkół do września, czyli do początku nowego roku szkolnego” – powiedział minister.

Zapowiedział też, że decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu może zapaść pod koniec maja.

„Jeżeli wirusa będziemy mieli stosunkowo mniej – a to jest mierzone liczbą pojawiających się nowych przypadków – to wtedy rzeczywiście jest przestrzeń do podjęcia takiej decyzji. Kiedy to będzie? Myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, w pierwszej połowie maja będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba, która wskazuje na dosyć dużą częstotliwość występowania wirusa” – powiedział Niedzielski. (ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top