News

Niedzielski o teleporadach. Przyrastają zgony z innych przyczyn niż COVID-19

zgon covid koronawirus inne przyczyny choroby teleporada
fot. facebook.com/MZGOVPL

Przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia – przyznał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.

Podczas konferencji prasowej szef MZ zauważył, że COVID-19 zdominował kwestie ochrony zdrowia. „Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym zabójcą w Polsce pozostają choroby kardiologiczne, w drugiej kolejności choroby onkologiczne” – podkreślił minister.

Przyznał, że statystyki pokazują, że przyrastają zgony z innych przyczyn niż COVID-19. „To jest obiektem niepokoju i troski ministra zdrowia i całego rządu. Dlatego bacznie przyglądamy się, co się dzieje z systemem ochrony zdrowia i mamy sygnały, że dobrze się nie dzieje” – stwierdził Niedzielski.

Jako przyczyny ograniczenia dostępu do leczenia wymienił przekształcenie łózek szpitalnych w covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleporad, które „zdominowały możliwość kontaktu z lekarzem”. Minister przypomniał, że zlecił NFZ monitorowanie dostępu do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej – sprawdzanie, czy można się dodzwonić i kontrolowanie tych placówek, w których są problemy z kontaktem.

Poinformował, że pracujący przy resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie. „Dostępność lekarza czy POZ, czy specjalisty ma swój wymiar odbijający się na zdrowiu Polaków. Zachorowania wykrywane są później, nie jest prowadzona odpowiednia profilaktyka” – mówił.

Zwrócił uwagę, że problemem jest też strach, zwłaszcza osób z chorobami współistniejącymi, które są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, przed wizytą u lekarza. „Apelujemy, że hasło +zostań w domu+ nie dotyczy kontynuacji leczenia, nie dotyczy sytuacji, gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać” – powiedział Niedzielski.(PAP)

2 komentarze

1 komentarz

 1. Tomasz Wajs

  18 listopada 2020 at 19:32

  Kompletny brak kompetencji i odpowiedzialności przede wszystkim ludzi od góry poczynając idąc coraz niżej, ale odpowiedzialność za ten stan rzeczy leży na barkach kadry zarządzającej

 2. baś

  24 listopada 2020 at 22:00

  Proszę więc zmusić lekarzy do leczenia pacjentów,zamiast oskarżania ich o choroby.Skoro w szpitalach można pracować z ludżmi zarażonymi wirusem,to tym bardziej można /i trzeba/robić to przed hospitalizacją.GDZIE JEST POGOTOWIE !!!!,NORMALNE DYZURY NOCNE !!!!
  GDZIE TO LECZENIE SIĘ ODBYWA????????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top