Biznes

Niedzielski: Odmrażanie rozpoczniemy od handlu. Restauracje i kluby fitness poczekają

odmrażanie gospodarki lockdown
fot. archiwum

Jest bardzo prawdopodobne, że obostrzenia będą znoszone po pierwszym kwartale. W pierwszej kolejności odmrażana może być branża handlowa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jeśli uda się skutecznie w ciągu pierwszego kwartału zaszczepić osoby najbardziej narażone na ryzyko najgorszych konsekwencji COVID, to wtedy, nawet przy pewnej stabilizacji liczby zachorowań, możemy wykonywać odważniejsze kroki. Ponieważ wydaje się, że grupę najbardziej narażonych na konsekwencje COVID jesteśmy w stanie w ciągu pierwszego kwartału zaszczepić, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że obostrzenia po pierwszym kwartale będziemy znosili” – powiedział minister w programie „Tłit” w WP.

Pytany, które branże będą odmrożone w pierwszej kolejności, Niedzielski odpowiedział: „Na pewno w pierwszej kolejności do uwolnienia jest handel i ze względów ekonomicznych, i epidemicznych”.

Wskazał, że patrząc na badania, gdzie do zakażeń dochodzi najczęściej, handel jest stosunkowo bezpieczny.

„Gorzej na tym tle wypadają restauracje, kluby fitness. Odmrażanie na pewno rozpoczniemy więc od handlu” – powiedział Niedzielski. (PAP Biznes)

W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego, będziemy bardzo blisko otwierania wszystkiego – powiedział w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Zapytany w Radiu Zet, kiedy będzie mogła zacząć działać np. branża hotelarska, prof. Horban odpowiedział: „Nie wiem, nie jestem wróżką, to zależy od wielu czynników. Myślę, że już niedługo”.

„Nie potrafię podać dokładnej daty – może być to luty, może być to marzec, może być to kwiecień. To jest wypadkowa wielu czynników. Zaczynamy już odmrażać – dzieci w klasach I-III wracają do szkoły. To jest pierwszy etap, zobaczymy, co będzie za chwileczkę” – dodał.

Powiedział, że jeśli zaszczepimy osoby starsze, utrzymamy zakażenia na tym samym poziomie albo zaczną one spadać, to będziemy wszystko powoli otwierać.

„W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego” – określił prof. Horban.

Rząd zdecydował, że obostrzenia wprowadzone w wyniku pandemii będą przedłużone do 31 stycznia. Do końca stycznia obowiązuje m.in. zamknięcie restauracji, które mogą jedynie podawać dania na wynos. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) można wpuszczać tylko jednego klienta na 15 mkw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze i dla medyków. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób.(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top