News

Niedzielski: Otwieranie hoteli lub restauracji, mimo pandemii, to skrajna nieodpowiedzialność

Niedzielski: Otwieranie hoteli lub restauracji, mimo pandemii, to skrajna nieodpowiedzialność 1
Fot. KPRM (archiwum)

Zalecam ostrożność, nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że prawdopodobnie za tydzień rząd przedstawi harmonogram luzowania obostrzeń w poszczególnych regionach.

Minister Niedzielski w Programie III Polskiego Radia podkreślił, że decyzje o luzowaniu obostrzeń powinny być podejmowane z rozwagą.

„Widzę pewnego rodzaju reakcje, które są każdorazowo nadmiarowe. Jak mamy troszeczkę lepszą sytuację epidemiczną, to wszyscy natychmiast zaczynają krzyczeć, żeby wszystko otwierać, a za chwilę, jak pojawia się kolejna fala, to wszyscy się pytają, po co luzowaliśmy” – powiedział.

Odnosząc się do ewentualnego otwarcia ogródków gastronomicznych, ocenił, że „to jeszcze nie jest ten czas”.

Minister był również pytany, czy możliwe jest otwarcie restauracji lub hoteli dla osób w pełni zaszczepionych.

„Na razie nie ma takich rozważań, na razie musimy zdefiniować sobie sposób postępowania ze szpitalami, z infrastrukturą, bo musimy je szybko przywrócić do normalnego funkcjonowania” – powiedział.

„Zalecam ogromną ostrożność. Nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego” – podkreślił.

Niedzielski zwrócił uwagę, że ewentualne otwieranie hoteli lub restauracji, mimo pandemii, to skrajna nieodpowiedzialność i narażanie innych na niebezpieczeństwo.

Powiedział, że najpóźniej za tydzień rząd chce przedstawić harmonogram luzowania obostrzeń w poszczególnych regionach.

„Jestem zwolennikiem stref, bo zupełnie inna sytuacja epidemiczna jest w tej chwili na Śląsku, a zupełnie inna jest na Podkarpaciu, gdzie tych zakażeń jest poniżej 30 na 100 tys., a na Śląsku jest ok. 50” – powiedział. Zaznaczył, że pod uwagę będzie również brana sytuacja w szpitalach.

„Będę chciał proponować przejrzysty plan, żeby przez cały maj było wiadomo, które województwa, według jakich kryteriów będą miały otwierane poszczególne sektory. I również wtedy na pewno w tym katalogu otworzeń znajdzie się hotelarstwo” – powiedział.

Dodał, że w środę lub w czwartek rząd ogłosi, jak kwestia obostrzeń będzie wyglądała w najbliższym tygodniu.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top