News

Niedzielski: Przy odmrażaniu gospodarki rząd może zdecydować się na podejście regionalne

odmrażanie gospodarki luzowanie obostrzenia regionalne

Przy odmrażaniu kolejnych elementów życia gospodarczego rząd może zdecydować się na podejście regionalne, uzależniając otwarcie branż od sytuacji epidemicznej w danym województwie – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na poniedziałkowej konferencji prasowej.

„Jeżeli chodzi o inne branże, w tej chwili trwa dyskusja i w Radzie Medycznej, ale też we wszystkich kręgach związanych z administracją. Mamy zderzenie różnych punktów widzenia – zaczynając od tego, że jest podejście, zgodnie z którym powinniśmy opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować te decyzje w zależności od sytuacji w danym województwie, czy nawet w danym powiecie. Chociaż wydaje się, że na tę chwilę analizowanie sytuacji na poziomie powiatowym nie ma sensu, bo zgodnie z metodyką, którą mieliśmy przed drugą falą, to na razie ponad 70 proc. powiatów nadal jest w tzw. strefie czerwonej” – powiedział Niedzielski.

„Natomiast, jeśli patrzymy na sytuację województw i zastosujemy tutaj nieco inne wskaźniki, chociażby te, które zostały definiowane przy poszczególnych strefach, czyli zielonej, żółtej, kiedy one będą wprowadzane, to tutaj większość kraju jest w strefie żółtej. Południowe województwa są w strefach zielonych. Więc jeśli już spodziewać się odmrożenia to ono będzie prawdopodobnie związane z podejściem też regionalnym. Aczkolwiek też jest obecny taki punkt widzenia, żeby przyjmować rozwiązania ogólnopolskie” – dodał.

Minister zdrowia powiedział, że – jeśli chodzi o kolejność odmrażania następnych elementów życia społecznego i gospodarczego – powrót dzieci do nauki stacjonarnej jest dla niego priorytetem.

„Jeśli chodzi o kolejność, trudno wymienić pewną hierarchię, z mojego punktu widzenia jako ministra zdrowia, najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją. (…) A oczywiście w sprawach gospodarczych kierujemy się tymi badaniami, które są publicznie dostępne. One dają nam pewien wyznacznik kolejności postępowania, zgodnie z którym włączyliśmy handel” – powiedział.

Niedzielski zaznaczył, że decyzja ws. ewentualnego powrotu dzieci do nauki stacjonarnej zostanie podjęta w okolicy 14 lutego.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd chce w tym tygodniu przedstawić kolejne zasady dotyczące ewentualnego odmrażania życia gospodarczego w najbliższym czasie. (PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top