News

Niedzielski: Rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń

Niedzielski: Rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń 1
fot. archiwum

Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy o tym dokładnie rozmawiali w środę, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski w rozmowie w Polsat News ocenił, że trzecia fala epidemii przetacza się obecnie przez polskie szpitale.

Przypomniał, że w środę zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym właśnie ta kwestia zostanie poruszona.

Pytany o rekomendacje dotyczące przedłużenia obostrzeń zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie jeśli chodzi o obłożenie infrastruktury szpitalnej. Wskazał, że w grupie najbardziej dotkniętych regionów jest Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie.

„Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach, to z mojego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń, ale będziemy dokładnie rozmawiali o tym jutro o godz. 10 pod przewodnictwem pana premiera (Mateusza Morawieckiego)” – powiedział Niedzielski.

Dodał jednocześnie, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Pytany o otwarcie żłóbków i przedszkoli, zapewnił, że jest ono priorytetem. „Uważam, że na tę chwilę żadnych luzowań nie powinno być wprowadzonych, ale zgadzam się, że żłobki, przedszkola, nauka w klasach I-III to są absolutnie priorytety. Mogę zapewnić, że pierwsze, co będzie przywracane jeśli chodzi o regulacje obostrzenie, to będą żłobki, przedszkola i klasy I-III” – zadeklarował minister.

Wyraził nadzieję, że będzie to jeszcze w kwietniu.

Niedzielski pytany, czy jest możliwy powrót do regionalizacji obostrzeń odparł, że „na razie nie ma do tego przestrzeni”. „Na razie chyba najbardziej sensownym i racjonalnym rozwiązaniem jest przedłużenie tego, z czym mamy do czynienia” – dodał.

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że „w środę, najpóźniej w czwartek” zostanie przekazana informacja dotycząca ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń i ich zakresu.

Obecnie do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Niedzielski o sytuacji w Rzeszowie

Z mojego punktu widzenia raczej nie doszło tam do nadużycia, tylko do maksymalnego wykorzystania szczepionek – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do informacji o wysokiej liczbie szczepień w Rzeszowie.

Na wysoki wskaźnik szczepień w Rzeszowie zwracali uwagę politycy opozycji, łącząc to z przedterminowymi wyborami prezydenta miasta. Poseł KO Piotr Borys pisał np., że w Rzeszowie zaszczepiono ok. 63. proc populacji. Inny zarzut dotyczył szczepienia osób bez skierowania i niezarejestrowanych jako chętne do szczepienia.

Niedzielski pytany o ten temat w Polsat News przypomniał, że szczegóły sytuacji będzie wyjaśniał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zaznaczył jednocześnie, że pierwsze komentarze wskazują, iż zdecydowana większość osób zaszczepionych była do tego uprawniona. „Z mojego punktu widzenia to raczej nie doszło tam do sytuacji nadużycia, tylko do sytuacji maksymalnego wykorzystania tego, co było możliwe” – powiedział minister.

Wskazał, że system będzie coraz bardziej otwarty, dlatego częściej będziemy mieć do czynienia z przyspieszeniem szczepień.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top