News

Niedzielski: W czwartek przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje

Niedzielski: W czwartek przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje 1
fot. archiwum

W czwartek razem z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny – stwierdził.

W wywiadzie dla TVP Info szef resortu zdrowia skomentował aktualne dane epidemiczne. MZ podało w środę, że badania potwierdziły 428 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także, że zmarło 108 osób z COVID-19. Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 289 przypadków. Zmarło 74 363 osób z COVID-19.

„Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, ponieważ jeden z podstawowych parametrów obserwowanych w toku pandemii, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zredukowany został do jednego przypadku w skali kraju na 100 tys. To dosyć symboliczne” – wskazał na antenie TVP Info Niedzielski.

Minister przypominał, że w czasie apogeum trzeciej fali pandemii, przykładowo w woj. śląskim było średnio 100 przypadków na 100 tys.

„Widać, że zmiana skali jest ogromna. Ale to też pokazuje, że nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny. Krok po kroku obserwowanie efektów i podejmowanie dalszych decyzji musi być robione w spokojnej atmosferze” – powiedział.

„Prawdopodobnie jutro bądź w piątek razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań, który będzie dotyczył całego okresu wakacji, by pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje” – poinformował. (PAP)

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) powinno dojść do dodatkowego poluzowania obostrzeń np. w hotelarstwie, poinformował wicepremier i szef tego resortu Jarosław Gowin. Dodał, że w obecnej fazie pandemii możliwe jest „dalsze luzowanie” w obszarze gospodarczym i kontaktów międzyludzkich.

„Uważamy, że powinno być dodatkowe poluzowanie, także jeżeli chodzi np. o hotelarstwo. Nie ulega wątpliwości, że znajdujemy się w takiej fazie pandemii, w której dalsze luzowanie w obszarze gospodarczym i w obszarze kontaktów międzyludzkich jest możliwe” – powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

Obecnie hotele funkcjonują w reżimie sanitarnym, z obłożeniem do 50% miejsc.

„Ale równocześnie chciałbym zaznaczyć, że to nie jest koniec pandemii. Nie możemy traktować tego jako finalne zwycięstwo. Przeciwnie, przed nami kolejna wielka batalia, przede wszystkim batalia o przekonanie tej części naszego społeczeństwa, która jeszcze się nie zaszczepiła i nie ma takiego zamiaru” – dodał.

W tym tygodniu rząd ma przedstawić harmonogram luzowania obostrzeń na okres wakacyjny.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top