Niektóre obiekty sportowe zostaną otwarte 4 maja, a rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi 12 czerwca, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu.
„Chcemy przejść do powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach […] Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego” – powiedział Morawiecki, cytowany w komunikacie.
„Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja” – powiedział prezes Ekstraklasy Marcin Animucki, cytowany w osobnym komunikacie.
Dodał, że równolegle Ekstraklasa otrzymała potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca 2020 r. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki.
Zgodnie z wytycznymi UEFA, każda federacja ma robić wszystko, aby dokończyć sezon na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. Ekstraklasa – wg ostatnich oficjalnych terminów UEFA – może grać do 20 lipca, federacje z miejsc 1-15 w rankingu UEFA nawet do 3 sierpnia.
Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca. COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników. 9 maja rozpoczną się pierwsze treningi. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji.
„Nasze obiekty, które zostaną uruchomione będą otwarte w zachowaniu dystansu społecznego i ze wszystkimi ograniczeniami, które muszą być zachowane” – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, cytowana w komunikacie.
Dodała, że sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęca wszystkich do aktywnego spędzania czasu.
Morawiecki przypomniał, że pierwszy etap powrotu do nowej rzeczywistości został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.
W drugim etapie od 4 maja udostępnione zostaną następujące obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym:
– Maksymalnie do 6 osób: stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.
– Maksymalnie do 2 osób: infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny.
– Maksymalnie 4 osoby na jeden kort: korty tenisowe: otwarte i półotwarte.
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa: zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy), ograniczona liczba osób, weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt), brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.
W trzecim etapie będą mogły odbywać się zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych: Maksymalnie sześcioosobowe grupy: treningi grupowe w sportach zawodowych; otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców.
Czwarty etap obejmuje udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym związanych ze sportem, rozrywkową i rekreacją: kluby: fitness, taneczne, tenisa stołowego, squasha, badmintona, basenów, siłowni, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych i inne, imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.
Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym: zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu), ograniczona liczba osób, weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt, brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.), podano także. (ISBnews)