Poradnik

Niemcy wciąż zatrudniają! Warto to wykorzystać

niemcy praca oferty

Kilkanaście miesięcy temu wydawało się, że Niemcy nie będą potrzebowali już pracowników z zagranicy, bieżące dane też wskazują, że emigracja zarobkowa do Niemiec się zmniejsza. O ile jednak powodów tych zjawisk może być kilka, o tyle jest więcej niż pewne, że Niemcy dalej będą poszukiwali pracowników.

Luka na niemieckim rynku pracy i szansa dla Polaków

Już dziś niemiecki rząd zdecydował się złagodzić wymagania dla osób, które chciałyby podjąć pracę na przykład w obsłudze lotniskowej. Problem jest jednak zdecydowanie szerszy, bo szacuje się, że w perspektywie dekady luka zatrudnienia w Niemczech wyniesie nawet ponad półtora miliona osób, o czym informują między innymi analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich.

Fakt, że spora część z tych wakatów będzie dotyczyła stanowisk specjalistycznych, nie oznacza, że pracownicy o niższych kwalifikacjach nie znajdą pracy. To doskonała wiadomość z perspektywy polskich specjalistów, którzy chcieliby szukać pracy w Niemczech, ale na stałe i zamierzają raczej wyjechać z rodziną. Zarówno takie propozycje, jak i oferty pracy w Niemczech dla par pojawiają się już dziś coraz częściej. Warto z nich skorzystać – oto dlaczego.

oferty pracy w niemczech

Nie przegap szansy na lepszą pracę

Praca w Niemczech od zawsze daje szansę na lepszy zarobek niż tu na miejscu. Nad tym nie warto się dłużej zastanawiać, bo sprawa jest oczywista. W kontekście tak dużej luki zatrudnienia warto natomiast wspomnieć, że prawdopodobnie Niemcy będą skłonni – mimo ogólnie skomplikowanej sytuacji gospodarczej – oferować konkurencyjne warunki także jeśli chodzi o benefity pozapłacowe. Może to być elastyczne zakwaterowanie, wyższe dodatki czy korzystniejsze opcje dojazdu na miejsce pracy.

Przede wszystkim, co istotne w odniesieniu do ofert pracy w Niemczech dla par, wyjazd teraz, kiedy faktycznie zapotrzebowanie na pracowników jest spore i tradycyjnie Polacy mają na swój sposób uprzywilejowaną pozycję w negocjacjach, jest najlepszym sposobem na to, żeby zahaczyć się w Niemczech przynajmniej tymczasowo i zostać tam na dłużej. Z jednej strony wynika to z wcześniejszego wejścia na ścieżkę awansu zawodowego, z drugiej – jest związane także z tym, że przy tak dużym niedoborze pracowników Niemcy będą prawdopodobnie chętnie podtrzymywali takie zachowania. Kiedy potrzeba zatrudnienia pracowników z zagranicy będzie mniejsza, niemieckim pracodawcom będzie też mniej zależało na ich utrzymaniu.

Nie tylko wysokość wypłaty

Kwestią, która zwykle zajmuje najwięcej miejscach w podobnych opracowaniach, jest różnica między wysokością niemieckich i polskich wypłat. Już dziś co prawda wielu pracowników w Polsce może liczyć na niezłe kwoty, jednak ze względu na skomplikowany (i niekorzystny właściwie dla nikogo) system podatkowy, część wynagrodzeń jest wypłacana na czarno. Gdyby oceniać to z perspektywy bieżącej, to problem nie jest wielki, jednak uwzględniając uprawnienia emerytalne czy ryzyko związane z karnymi odsetkami podatkowymi, może to być sytuacja niekomfortowa.

Legalna praca w Niemczech pozwala zarobić więcej, jednocześnie nie wchodząc na ścieżkę konfliktu z urzędami podatkowymi i wykorzystując wszystkie opcje, jakie daje rozbudowany system emerytalny i socjalny. Poza tym, że wypłata jest w Niemczech wyższa, większa jest również jej stabilność, bo i przypadki, kiedy polscy przedsiębiorcy nie wypłacali dodatku umówionego w szarej strefie, też nie należą do rzadkości. Oczywiście nie zachęcamy do takich form rozliczania z wielu powodów, jednak podkreślamy, że poza ryzykiem skarbowym, wiąże się z tym zupełnie realne ryzyko nieotrzymania wypłaty, co w przypadku legalnej pracy w Niemczech można pominąć.

oferty pracy w niemczech dla par

Warto wyjechać we dwoje

Krótki wyjazd po to, żeby 2-3 miesiące dorobić, jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie może zagwarantować stabilności finansowej. Jeśli praca w Niemczech ma być dochodowa i zapewniać również komfort emocjonalny, warto przejrzeć oferty pracy dla dwojga. Sporo jest ich w branży turystycznej, logistyce czy w magazynach, ale nie tylko. Wyjeżdżając we dwoje, odczuwa się znacznie mniejszą presję na powrót i można spokojnie planować ścieżkę awansu w jednej branży lub przekwalifikowanie i zdobycie umiejętności, które pozwolą zarabiać jeszcze więcej w perspektywie miesięcy lub lat. Zdecydowanie nie warto więc od razu opcji wyjazdu do pracy dla par odrzucać.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top