Inwestycje

Nowa ścieżka pieszo-rowerowa Nisko-Nowosielec oddana do użytku

nisko nowosielec trasa ścieżka droga rower

Nisko/Nowosielec. 10 października  miało miejsce uroczyste oddanie do użytku ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu dawnej drogi krajowej nr 19 na odcinku Nisko-Nowosielec.

Długo oczekiwana inwestycja zdecydowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Budowa ścieżki możliwa była dzięki porozumieniu zawartemu przez Lasy Państwowe, a dokładnie przez Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem, z Gminą i Miastem Nisko. Na realizację tego ważnego przedsięwzięcia Lasy Państwowe przekazały dotację w wysokości aż 1 000 000 zł.

–  Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego aby ta rozbudowa drogi w ogóle zaistniała. Dziękuję za zaangażowanie Ministrowi Marcinowi Warchołowi i Burmistrzowi Waldemarowi Ślusarczykowi. Dziękuję za  pomoc Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, szczególnie panu dyrektorowi Zygmuntowi Byrze oraz pani dyrektor Bożenie Rydz. Dziękuję też moim pracownikom w Nadleśnictwie Rudnik, sekretarzowi Markowi Wasylowi oraz księgowej Monice Tomeckiej-Kaczor – mówił Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Nad Sanem.

Nowa ścieżka Nisko-Nowosielec została poświęcona, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości, Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zbigniew Kotuła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Bożena Rydz Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem, Stanisław Jaskot Radny Rady Miejskiej w Nisku, Stanisława Szymonik Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w UGiM Nisko, Michał Cebula Przedstawiciel Firmy STRABAG oraz ks. kan. Ryszard Zbyrad Dziekan Dekanatu Nisko.

Nowa ścieżka Nisko-Nowosielec już jest wykorzystywana. Poruszają się nią nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.

Ścieżka, którą dzisiaj oddajemy do użytku ma ogromny walor bezpieczeństwa dla mieszkańców. Niestety w przeszłości przy tej drodze zginęło wielu ludzi. Przez dziesiątki lat ta droga była zmorą pieszych i rowerzystów. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Nie dość, że ścieżka gwarantuje uczestnikom ruchu pewność, że dotrą cali i zdrowi do celu, to również odcinek tej drogi posiada niezaprzeczalny aspekt rekreacyjno-wypoczynkowy. Z budowy ścieżki mam osobistą satysfakcję, tym bardziej, że obiecałem mieszkańcom, że ona powstanie. To jedna z kluczowych inwestycji w Gminie i Mieście Nisko i jedyna ścieżka w Polsce powstała po zmianie przepisów. Wcześniej bowiem pozyskiwanie środków przez nadleśnictwa na budowę ścieżek przy drogach było prawnie zabronione. Dzięki działaniom Nadleśniczego Andrzeja Tofilskiego doszło do zmiany prawa w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie – artykułował Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

Oddana ścieżka ma aż 2,5 kilometra długości. Nie jest to jednak typowa ścieżka rowerowa. Ma ona bowiem parametry techniczne drogi serwisowej. Jej szerokość to 2 metry, posiada krawężniki i pobocza oraz podwójną nawierzchnię z betonu asfaltowego. Ścieżka będzie służyć karetkom pogotowia, straży pożarnej czy innym służbom ratowniczym. Będą nią jeździły także pojazdy w sytuacjach awaryjnych. Nowa droga posiada 5 dodatkowych zjazdów.

– Inwestycja ta polegała głównie na budowie ciągu pieszo-rowerowego. Przebudowie uległa także cała okoliczna infrastruktura m.in. sieć telekomunikacyjna, przepusty, rowy, zjazdy. Wszystko to razem zostało skomunikowane, oznakowane znakami. Bardzo ważną rolę odegrał tu wykonawca, firma STRABAG. Współpraca przebiegała modelowo. Moje dzisiejsze wystąpienie sprowadza się głównie do podziękowań i wyrazów wdzięczności dla wszystkich osób i instytucji, które miały wpływ na realizację tego zadania – powiedział Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Wartość całej inwestycji to 1 721 908 zł. Dofinansowanie z Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem wyniosło 1 000 000 zł.

źródło: GiM Nisko

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top