Inwestycje

Nowe inwestycje kolejowe w Przemyślu, Medyce i Żurawicy

inwestycje kolejowe przemyśl medyka żurawica

Dodatkowy przystanek w Przemyślu, nowy peron w Medyce i przejście podziemne w Żurawicy.

To kolejne inwestycje PKP PLK, których budowa rozpoczęła się na Podkarpaciu.

W sumie nowe obiekty będą kosztować ponad 12,5 mln zł i powstaną w ramach rządowego programu budowy przystanków kolejowych.

Jak poinformowała we wtorek w komunikacie PKP PLK, dzięki nowym inwestycjom, które powstają na linii kolejowej nr 91 Kraków-Medyka, mieszkańcy Podkarpacia będą mieli łatwiejszy dostęp do kolei.

Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że nowe przystanki są elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym. „Jestem pewien, że coraz więcej osób będzie korzystało z transportu kolejowego, który jest bezpieczny i ekologiczny” – dodał.

Natomiast prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zaznaczył, że inwestycje realizowane w ramach rządowego programu zwiększają dostępność podróżnych do kolei, a to sprzyja także poprawie warunków życia mieszkańców.

Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu

Prace w regionie rozpoczęły się na stacji Żurawica, gdzie budowane jest przejście pod torami o długości blisko 40 m. Powstanie nowy trakt, łączący ulicę Dworcową i Wapowskiego. Do końca miesiąca zostanie wykonana część żelbetowej konstrukcji przejścia. Wykonawca rozpocznie także budowę schodów i pochylni dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowy obiekt będzie wyposażony w oświetlenie oraz system monitoringu. Powstaną również parkingi, które znajdą się po obu stronach przejścia.

Budowany jest też nowy przystanek Przemyśl Wschodni. Wykonawca rozpoczął już przygotowanie terenu pod budowę obiektu. Peron będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Lepszy dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Ułatwieniem dla podróżnych niewidomych i niedowidzących będą ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Natomiast na stacji Medyka, będzie nowy peron, który ułatwi dostęp do pociągów. Ruszyły przygotowania w terenie do jego budowy.

Zakończenie wszystkich prac jest planowane w trzecim kwartale 2023 r.

Inwestycje powstają w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

W sumie na Podkarpaciu program obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Mielec, Ropczyce, Strzyżów, Chorzelów, Zaklików.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. Na liście podstawowej znajduje się 185 inwestycji.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top