News

Nowe laboratorium pomiarowe na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli

politechnika rzeszowska stalowa wola prz mitutoyo
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola. W budynku Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, nastąpiło otwarcie nowego laboratorium pomiarowego, która będzie działać w ramach laboratoriów wydziału.

Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez Rektora, prof. dra hab. inż. Piotra Koszelnika oraz Jakuba Ruszkowskiego, wiceprezesa firmy Mitutoyo Polska Sp. z o.o. 

 To na pewno bardzo dobra wiadomość dla Politechniki Rzeszowskiej i dla Miasta Stalowej Woli, że nasz wydział wzmacnia się o tak nowoczesne laboratorium znacznej wartości. Chciałbym podziękować firmie Mitutoyo Polska za tak ważne wsparcie naszej Politechniki. Za pokazanie, że tu, w takim mieście jakim jest Stalowa Wola pojawia się kolejny, nowoczesny sprzęt, który wzmacnia ofertę edukacyjną dla studentów. Jest to też informacja dla przyszłych studentów, że nie trzeba wybierać wielkich ośrodków miejskich, dlatego, że w Stalowej Woli jest Politechnika Rzeszowska, która ma wielkie możliwości kształcenia na najnowocześniejszych urządzeniach i wspaniałą kadrę dydaktyczną. Poza tym ta uczelnia jest dla nas symboliczną i fizyczną bramą do Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej. Młodzi ludzie już w trakcie studiów mogą odbywać praktyki w sąsiednich przedsiębiorstwach – powiedział obecny na uroczystości Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. 

Bardzo rzadko zdarza się, że firma decyduje się na darowiznę sprzętu wysokiej wartości i o wysokim potencjale dla uczelni. Mam nadzieję, że w ślad za firmą Mitutoyo Polska pójdą także inni. Jest to dla nas wyróżnienie, że mogliśmy przyjąć taki sprzęt, niemałej wartości pół miliona złotych. Jest to dla nas także zobowiązanie, żebyśmy ten sprzęt wykorzystali. Będziemy go wykorzystywać w celu podniesienia kompetencji naszych absolwentów, aby byli lepszymi inżynierami i lepiej znajdowali się na rynku pracy. Wiemy z naszych analiz, że gospodarka Stalowej Woli i okolic, która rozwija się bardzo intensywnie, potrzebuje i poszukuje inżynierów. Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli będzie unikalny. Nie sądzę, aby było zbyt wiele laboratoriów, które będą mogły w podobnej skali wesprzeć gospodarkę – zabrał głos Rektor Piotr Koszelnik. 

Dla nas najważniejszą sprawą jest być blisko zarówno przemysłu, jak i uczelni we wszystkich ośrodkach naukowych. Dla nas nie ma innej możliwości współpracy, jak wychowywanie i kształcenie nowych inżynierów od samego początku. Jeśli będą mieli dostęp do najnowszego sprzętu, to lokalny przemysł może „iść w górę”. Bez tego nie będzie to możliwe. Do tego wzrostu dokładamy też naszą cegiełkę i mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie dobrze służył przemysłowi i badaniom naukowym – podsumował wiceprezes Jakub Ruszkowski. 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, prowadzi inżynierskie studia stacjonarne na kierunku: zarządzanie i inżynieria produkcji w specjalnościach: informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem, systemy zarządzania jakością produkcji, zarządzanie procesami produkcyjnymi w odlewnictwie oraz magisterskie studia stacjonarne na kierunku: mechanika i budowa maszyn w specjalnościach: inżynieria spawalnictwa, inżynieria technologii specjalnych, komputerowo wspomagane wytwarzanie, pojazdy specjalne i specjalizowane.

Uczelnia posiada laboratoria laserowe, obrabiarek CNC, inżynierii odwrotnej, metrologii, badań nieniszczących, badań niszczących, mikroskopowe, analiz chemicznych i nowo otwarte laboratorium pomiarowe z urządzeniami od Mitutoyo Polska. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top