Nowe obostrzenia w Polsce w związku z koronawirusem
Kina, teatry i muzea zostaną tymczasowo zamknięte – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Na tym etapie zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny” – powiedział premier. (PAP Biznes)
Obiekty hotelarskie będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
„Obiekty hotelarskie (będą otwarte – PAP) tylko dla gości odbywających podróże służbowe” – powiedział premier. (PAP Biznes)
Od soboty sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte, wyjątkiem będą m. in. sklepy spożywcze, apteki – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Handel – w mniejszych sklepach, poniżej 100 m. kw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m. kw., a w większych pozostaje 15 osób na 1 m. kw. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy sklepów usługowych” – powiedział premier.
„Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty i potrwają co najmniej do 29 listopada” – dodał. (PAP Biznes)
Klasy I-III szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. Do końca listopada rząd przedłużył także naukę zdalną dla klas IV-VIII.
„Rozszerzamy nasze zasady bezpieczeństwa. Środki zapobiegawcze muszą być rozszerzone. Pierwszy z nich to rozszerzenie nauczania zdalnego również na klasy od I do III i przedłużenie okresu pracy zdalnej dla uczniów powyżej IV klasy do końca listopada. Na dzisiaj podajemy tę datę 29 listopada, być może będziemy musieli ją przesunąć” – powiedział.
„Na wsparcie pracy zdalnej przeznaczamy dodatkowy bon dla nauczyciela w wysokości 500 złotych na zakup akcesoriów do pracy zdalnej” – dodał premier.
Wcześniej rząd wprowadził zdalną naukę do 8 listopada dla klas IV-VIII szkół podstawowych, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego.
Morawiecki powiedział, że zasady dla uczniów będą obowiązywały od poniedziałku. (PAP Biznes)
Aktualizacja 14:20
Od najbliższej soboty zamknięte zostaną tymczasowo galerie handlowe – z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek, kina, teatry i placówki kultury, także hotele z wyjątkiem usług dla osób odbywających podróże służbowe, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Uczniowie klas I-III także będą uczyć się zdalnie.
Obostrzenia zostają wprowadzone do 29 listopada, ale premier nie wykluczył, że mogą zostać przedłużone.
„Zdaje się, że listopad będzie jednym z tych najtrudniejszych miesięcy w pandemii. Pandemia nasila się, wiec nasza odpowiedź musi być zdecydowana […] Dzisiaj 25 tys. przypadków to zbyt dużo, by mówić o jakiejkolwiek stabilizacji. Dlatego te restrykcje są niezbędne” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Od soboty zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych – z wyjątkiem aptek, drogerii, placówek usługowych, na okres co najmniej do 29 listopada. Obiekty hotelarskie będą mogły być otwarte jedynie dla gości odbywających podróże służbowe.
„Zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie […]. Wszystkie placówki kultury będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny” – podkreślił premier.
W małych sklepach – do 100 m2 – na jedną osobę będzie musiało przypadać 10 m2, w przypadku obiektów powyżej 100 m2 – maksymalna liczba osób przebywających w sklepie pozostanie bez zmian.
Nauczanie zdalne zostanie rozszerzone również na uczniów klas I-III, dla uczniów starszych klas nauka zdalna zostanie przedłużona do 29 listopada. Premier podkreślił jednak, że nie wyklucza nie przedłużenia tej formy nauki także i po tym okresie.
Morawiecki zaznaczył, że wprowadzane obostrzenia to jest krok przed narodową kwarantanną. „Krok dalej jest tylko całkowity lockdown” – powiedział premier.
Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 439 536 osób. Łącznie zmarło 6 475 osób.
Według danych resortu na dzisiaj rano, kwarantanną objętych było 408 121 osób, nadzorem epidemiologicznym – 43 549 osób. Hospitalizowane były 18 654 osoby (na 27 143 łóżka dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 1 625 respiratorów (na 2 094 dostępne w szpitalach). Za zdrowych uznano dotychczas 168 960 pacjentów.
(ISBnews)
Aktualizacja 14:30
Morawiecki: pandemia nasila się, więc kolejne restrykcje są bardzo potrzebne
Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Na konferencji prasowej szef rządu podkreślał, że druga fala epidemii może być znacznie groźniejsza i dla Polski, i innych krajów niż przypuszczano wcześniej, a zdaniem ekspertów perspektywy dot. epidemii są nieznane.
„Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii” – powiedział.
„Dziś blisko 25 tys. przypadków (zakażeń koronawirusem w kraju) to za dużo, by mówić o jakiejkolwiek stabilizacji. Dlatego restrykcje są potrzebne” – podkreślił szef rządu.(PAP)
Jeżeli liczba przypadków koronawirusa przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys. to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się – powiedział premier Mateusz Morawiecki
„Jeżeli epidemia przyniesie powyżej 50 przypadków na 100 tys., to włączamy bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys. to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza i dyscyplinę tego scenariusza, który jest nam w teraz najbardziej potrzebny” – powiedział premier.
„Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 przypadków na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeżeli liczba przypadków będzie powyżej 10, ale poniżej 25 przypadków, jest możliwość powrotu do stref żółtych” – dodał premier.
❗️Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa❗️ pic.twitter.com/zrQjKvu7Cs
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 4, 2020
W środę rząd przedstawił nowe restrykcje związane z pandemią konronawirusa. Poniżej lista nowych obostrzeń, wg. prezentacji KRPM.
GOSPODARKA:
– zamknięte sklepy w galeriach handlowych (otwarte pozostaną m. in. sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, wyrobami medycznymi)
– pozostały handel: w sklepach do 100 m. kw. – 1 os. na 10 m. kw., w sklepach powyżej 100 m. kw. – 1 os. na 15 m. kw. – do 29 listopada
– hotele dostępne dla gości przebywających w podróży służbowej
– zawieszenie działalności sanatoriów
– zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (tylko na wynos i dowóz)
– w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.
EDUKACJA, KULTURA, SPORT:
– klasy 1-3 w szkołach podstawowych – nauka zdalna od 9 do 29 listopada
– przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 29 listopada
– szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
– zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni
ŻYCIE SPOŁECZNE:
– zamknięte placówki kultury – teatry kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczna etc. do 29 listopada
– kościoły – 1 osoba na 15 m. kw. do 29 listopada
– w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku przemieszczanie się osób od 16 r.ż. pod opieką dorosłego
– ograniczanie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
– zakaz organizowania spotkań i imprez
– zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób powyżej 70 r.ż. (PAP Biznes)
Opieka w przedszkolach pozostaje bez zmian – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki, po ogłoszeniu nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.
„Jeśli chodzi o przedszkola, to tam opieka pozostaje bez zmian – tak, jak do tej pory” – powiedział premier, pytany na konferencji prasowej o dalszą działalność żłobków i przedszkoli.
Wcześniej szef rządu zapowiedział, że od poniedziałku nauka zdalna zostanie rozszerzona na klasy od 1-3 oraz że do końca listopada zostanie przedłużone nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych.
Morawiecki został też zapytany o poniedziałkowe słowa wicepremiera Jarosława Gowina, który zapowiadał, że oprócz handlu ewentualne ograniczenia nie dotkną pozostałych branż. W środę premier zapowiedział, że zamknięte zostaną kina i teatry, galerie, instytucje kultury, a obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.
„W odniesieniu do restrykcji, to wszyscy doskonale wiemy, że musimy utrzymywać dość duże pole manewru, bo jeśli sytuacja się pogarsza, reagować trzeba szybko. Sytuacja się pogorszyła i w związku z tym reagujemy szybko” – odparł premier.
„Mieliśmy nadzieję, że protesty, z którymi mieliśmy do czynienia, zwłaszcza dwa tygodnie temu, nie doprowadzą do takiej liczby nowych zakażeń, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi i dzisiejsze dane statystyczne wskazują, że doprowadziły do wyższej liczby zakażeń. W związku z tym musimy jeszcze bardziej rygorystyczne zasady wprowadzać, aby służba zdrowia wytrzymała i żeby była wystarczająco wydajna” – podkreślił premier.
Morawiecki został też zapytany o zasiłki dla rodziców, także rodziców dzieci niepełnosprawnych. „Zasiłki będą przyznane na takich zasadach jak wiosną, czyli te wszystkie reguły są znane państwu. Przy czym chcę też podkreślić, że dla dzieci osób ze służb medycznych i służb mundurowych dostępna będzie opieka edukacyjna dla dzieciaków od 1 do 3 klasy” – zaznaczył szef rządu. (PAP)