Inwestycje

Nowoczesny i proekologiczny dworzec PKP powstanie w miejscowości Czarna w pow. dębickim

nowoczesny dworzec w czarnej powiat dębica pkp modułowy sędziszów

Nowoczesny i proekologiczny dworzec PKP, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, powstanie w miejscowości Czarna w pow. dębickim. Plac budowy został przekazany przez PKP S.A wykonawcy robót. Obiekt ma być gotowy wiosną 2021 r. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł.

Jak poinformował w piątek PAP Bartłomiej Sarna z wydziału komunikacji PKP S.A., dworzec w Czarnej powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej formuły opracowanej przez PKP S.A. Będzie to tzw. IDS-modułowy, czyli projekt typowy, do którego wprowadzono szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań.

„Oznacza to nie tylko nowoczesną architektonicznie bryłę, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, komfort i bezpieczeństwo, ale również zastosowanie proekologicznych rozwiązań” – podkreśliła cytowana w komunikacie Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Sarna dodał, że stary dworzec zostanie wyburzony, zaś nowy będzie się odznaczał nowoczesną formą architektoniczną.

Niewielkich rozmiarów budynek ma być parterowy. Składać się będzie z dwóch części połączonych wiatą. W pierwszej części – dworcowej znajdzie się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne, zaś w drugiej, tzw. części miejskiej – niewielki lokal komercyjny.

Z kolei pod wiatą zaprojektowano 14 stojaków dla rowerów, a także stację naprawy rowerów. Powstanie także, dominująca nad otoczeniem, wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów.

„Budowa dworca w Czarnej jest przykładem, że drogą do powstania bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej polskiej kolei są nie tylko inwestycje w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach. Innowacyjne Dworce Systemowe są jednym z elementów prowadzonego przez rząd programu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, który obejmuje również poprawę komfortu podróży pasażerów i dostępu do infrastruktury kolejowej” – mówi cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ponadto w ramach inwestycji uporządkowane zostanie otoczenie dworca, w tym tereny zielone. Powstaną nowe chodniki, droga oraz 24 miejsca postojowe dla aut, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdaniem cytowanej minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak wiele dworców w Polsce, szczególnie tych w mniejszych miejscowościach, nie zachęcało podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej.

„Z pomocą funduszy unijnych zmieniamy ich oblicze. Już w przyszłym roku dworzec w Czarnej będzie nowoczesny, ekologiczny i co ważne – dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Z Programu Infrastruktura i Środowisko na ten cel przeznaczyliśmy ponad 3,3 mln zł” – dodała minister.

Nowy dworzec w Czarnej będzie pozbawiony barier architektonicznych i dzięki temu w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu zaprojektowano także szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących: w budynku i jego otoczeniu znajdą się ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braillea, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Ponadto zestawienie kolorystyki dworca będzie kontrastowe.

Sarna zaznaczył, że dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

„Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek zostanie wyposażony w system PSIM (Physical Security Information System) nadzorujący m.in. prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu. Dodatkowo dworzec będzie posiadał pompę ciepła, energooszczędne oświetlenie z automatyką, a na jego dachu zaprojektowano 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania +zielonej energii+” – wymienił Sarna.

Dla poprawy bezpieczeństwa zostaną zainstalowane nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Budowa nowego dworca w Czarnej jest realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Planowany termin udostępnienia nowego dworca podróżnym to wiosna 2021.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Heli Factor sp. z o.o. z Warszawy oraz Mexx sp. z o.o. z Białegostoku. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł brutto. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zielińska przypomniała, że dworzec w Czarnej będzie kolejnym nowoczesnym obiektem, który powstanie w woj. podkarpackim od podstaw (na początku lipca otwarto dworzec w Sędziszowie Małopolskim).

Budowa nowego dworca w Czarnej jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W województwie podkarpackim obejmuje on łącznie sześć dworców kolejowych.

(PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top