Turystyka

Nowy szlak turystyczny w Bieszczadach. Z audiodeskrypcją dla osób niepełnosprawnych

szlak turystyczny audiodeskrypcja bieszczady osoba niepełnosprawna
fot. Michał Bosek

Bieszczady. Projekt zatytułowany „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” realizowany jest przez GOPR.

Pomysł na bieszczadzki szlak to kontynuacja innego projektu „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Beskidzka ścieżka powstała w 2021 roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Bieszczadzki szlak turystyczny znajduje się w okolicach Mucznego, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Ścieżka, która została przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku zaczyna się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i ma 4,5 km długości.

W większości biegnie po drodze terenowej, a jej przewyższenie wynosi ok. 220 m w pionie. Stopień trudności tego szlaku jest już większy niż w Beskidzie Niskim, co jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie ze strony osób z niepełnosprawnością wzroku. Szlak zatacza pętlę, kończy i zaczyna się w tym samym miejscu i wiedzie przez pasmo Jeleniowate 907 m n.p.m., na szczycie którego znajduje się najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach o wysokości 34 m.

Na trasie znajduje się kilka ciekawych punktów, ciekawostek przyrodniczych, historycznych, m.in. wieża widokowa. Dodatkową atrakcją jest to, że w Mucznem umiejscowiony jest pawilon wystawowy bieszczadzkiej fauny i flory, a także ogród sensoryczny. Na szlaku już znajdowała się spora część infrastruktury turystycznej, wykonanej przez Nadleśnictwo Stuposiany. Teraz atrakcyjność ścieżki została zwiększona o dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku – mówi Przemysław Barczentewicz prezes GOPR.

W Polsce szlaki przystosowane dla osób niepełnosprawnych występują sporadycznie m.in. w Karkonoszach, Górach Stołowych czy Górach Suchych w Sudetach.

Osoby niepełnosprawne czekają na trasy, które zapewnią bezpieczeństwo i poprzez odpowiednie przystosowanie umożliwią korzystanie z nich.

Odpowiedzią na potrzeby środowiska jest właśnie innowacyjny bieszczadzki projekt, będący kontynuacją projektu z Beskidu Niskiego.

Ścieżka została wyposażona w kilkanaście urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla niewidomych i niedowidzących za pomocą audiodeskrypcji. Znajdują się na niej specjalne nadajniki, które w połączeniu z dedykowaną do nich aplikacją zainstalowaną w telefonie osoby z niepełnosprawnością, nie tylko ją pokierują, ale też przybliżą historię danego terenu, jego przyrodę i atuty.

Z aplikacji mogą również korzystać osoby pełnosprawne. Ścieżka wyposażona jest również w wypukłe tablice informacyjne i mapki.

W ramach projektu zorganizowano również szkolenie dla 10 osób, które dadzą turystom wskazówki dotyczące ścieżki, obsługi urządzeń audiodeskrypcyjnych oraz aplikacji w telefonie

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top