Poradnik

Obstawianie u bukmachera przez Internet – podstawy, które warto znać

Obstawianie u bukmachera przez Internet – podstawy, które warto znać 1

Większość bukmacherów w Polsce oprócz stacjonarnych punktów umożliwia także obstawianie zakładów w Internecie. Nie ma się co dziwić – jest to z pewnością spore udogodnienie dla wielu graczy, które daje wiele możliwości. Jednak warto pamiętać, z jakim ryzykiem wiąże się ten rodzaj hazardu. Przed obstawieniem zakładu dobrze jest przeczytać o kilku podstawowych zasadach i dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce.

Obstawić zakład – co to właściwie znaczy?

Obstawienie zakładu bukmacherskiego to nic innego, jak wytypowanie rozwiązania danego zdarzenia. Najprościej jest wytłumaczyć to na zasadzie sportu, np. piłki nożnej. Gracz decyduje, czy według niego wygrana padnie po stronie gospodarzy (1), gości (2) czy też wynikiem będzie remis(X). Stąd wynika spotykany często zapis 1X2.
Oczywiście aby postawić zakład należy dysponować pewnym kapitałem. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, gra nie jest możliwa, gdy dana osoba nie posiada żadnych pieniędzy na swoim koncie gracza u danego bukmachera.

Kto może obstawiać zakłady?

Zakłady bukmacherskie mogą obstawiać tylko te osoby, które ukończyły 18 lat. W przypadku gry w Internecie należy najpierw założyć konto u wybranego bukmachera. Wprowadzone tam dane muszą być zgodne ze stanem rzeczywistym, co należy potwierdzić poprzez skan dokumentu (dowodu osobistego czy paszportu).

Kursy, czyli ile można wygrać?

Kursy to jedno z podstawowych pojęć w dziedzinie zakładów bukmacherskich. Krótko mówiąc, jest to wyrażenie liczbowe opisujące to, jaka jest szansa (według danego bukmachera), że wybrana opcja będzie rozwiązaniem zdarzenia. W przypadku rozgrywek sportowych oznacza to szansę drużyny na zwycięstwo.
Kursy w Polsce najczęściej wyrażane są w formacie dziesiętnym. Ustalane są przez bukmachera przed rozpoczęciem spotkania.
W najprostszej wersji kuponu ewentualna wygrana liczona jest według następującego wzoru:
wygrana = postawiona stawka x kurs
Czyli stawka postawiona na dany zakład jest mnożona przez kurs ustalony przez bukmachera. Należy jednak pamiętać o podatku – w Polsce wynosi on 12% od stawki i taką też kwotę należy odjąć od planowanej stawki jeszcze przed rozpoczęciem wyliczania wygranej.
Obstawianie zakładów w Internecie u większości bukmacherów wygląda podobnie. Należy wejść na stronę bukmachera, następnie wybrać interesujące nas zdarzenie i zdecydować się na jakiś wynik. Po kliknięciu w wybranytyp powinien pojawić się kupon, w którym można wpisać stawkę, za jaką chce się obstawić.

Rodzaje zakładów

Istnieją trzy podstawowe typy zakładów, o których warto wiedzieć, zanim zacznie się grę.
zakład pojedynczy
Jest to najbardziej znany i jednocześnie najprostszy typ zakładu. Jego obstawianie wygląda następująco: wystarczy wybrać wynik interesującego nas zdarzenia, podać stawkę i potwierdzić kupon. Ewentualna wygrana wyraża się jako iloczyn obstawionej stawki (pomniejszonej o podatek) i kursu na wybrany wynik spotkania.
zakład akumulowany
W tym przypadku kilka zakładów na różne zdarzenia jest dodawanych na jednym kuponie. Jest to opcja dość często wybierana przez bardziej doświadczonych graczy, bo całościowy kurs to iloczyn poszczególnych kursów na wszystkie zdarzenia. Oznacza to, że ewentualna wygrana będzie wyrażona jako obstawiona stawka (pomniejszona o podatek) pomnożona przez kurs każdego zdarzenia. Oczywiście aby kupon był wygrany, wszystkie typy muszą być trafione. Przykład:

Gracz obstawia 3 zdarzenia o następujących kursach: KURS A, KURS B, KURS C. Jako stawkę początkową daje X zł. Jeżeli uda mu się poprawnie wytypować wszystkie zdarzenia na jednym kuponie, to jego wygrana wyniesie X zł (pomniejszone o 12% podatek)  x KURS A x KURS B x KURS C.
zakład systemowy
Zakład systemowy jest nieco bardziej skomplikowany niż dwa poprzednie typy. Na czym on polega? Umożliwia graczowi łączenie zakładów pojedynczych i akumulowanych na jednym kuponie. Aby zagrać zakład systemowy należy postępować tak, jak przy zakładzie akumulowanym, a następnie przełączyć się na opcję „system”. Tam dostajemy możliwość grupowania zakładów: możemy łączyć kilka w jeden (akumulowany), a do tego dodawać zakłady pojedyncze. Wszystko to dzieje się na jednym kuponie.

Zakłady Live

Część bukmacherów umożliwia graczom obstawianie zakładów na żywo. Dzieje się to podczas trwania jakiegoś wydarzenia, najczęściej spotkania sportowego. Bukmacher ustala różne sytuacje, np. kto strzeli następnego gola, albo kto zwycięży aktualnego seta i przypisuje im kursy. Należy jednak pamiętać, że mogą się one na bieżąco zmieniać.

Co można obstawiać w Internecie?

Najbardziej popularne są zakłady dotyczące sportu: bukmacherzy oferują wiele różnych dziedzin. Jednak w ofercie niektórych firm można znaleźć również zdarzenia dotyczące pogody, wydarzeń kulturalnych, programów rozrywkowych czy nawet losów bohaterów seriali.

Czy warto obstawiać zakłady przez Internet?

Odpowiedź na to pytanie jest kwestią sporną. Jednak porównując obstawianie zakładów w Internecie z obstawianiem w punktach stacjonarnych, warto zauważyć, że pierwsza opcja jest dostępna właściwie o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, w którym ma się dostęp do Internetu. Wielu bukmacherów oferuje różne premie i bonusy na start. Obstawianie zakładów w Internecie zazwyczaj nie wymaga wychodzenia z domu, więc jest to pewne ułatwienie. Trzeba jednak wystrzegać się nielegalnych bukmacherów, których w Internecie działa mnóstwo, a korzystanie z ich usług niesie bardzo poważne konsekwencje prawne dla gracza. Dlatego zachęcamy do poczytania na temat legalnych bukmacherów i wybór tylko takich firm które mają polską licencję.Należy też pamiętać, że zakłady bukmacherskie to rodzaj hazardu i istnieje ryzyko uzależnienia, dlatego dostępne są one wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top