Inwestycje

Obwodnica Sanoka prawie gotowa. Trwają ostatnie prace porządkowe i wykończeniowe

Obwodnica Sanoka prawie gotowa. Trwają ostatnie prace porządkowe i wykończeniowe 1

Wykonawca obwodnicy Sanoka złożył we wtorek do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o zezwolenie na użytkowanie inwestycji. Po uzyskaniu pozwolenia trasa zostanie udostępniona kierowcom – poinformowała PAP rzecznik prasowa GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.

Dodała, że wniosek dotyczy jezdni głównej obwodnicy wraz z jezdniami dodatkowymi oraz drogami poprzecznymi.

Teraz inspektorat budowlany przystąpi do kontroli inwestycji oraz procedur związanych z rozpatrywaniem wniosku o zezwolenie na użytkowanie nowej drogi.

Rarus podkreśliła, że wykonawca obwodnicy Sanoka zakończył już roboty zasadnicze, a na budowie trwają prace porządkowe oraz ostatnie prace wykończeniowe.

Umowa z wykonawcą obwodnicy Sanoka – firmą Max Bögl Polska – została podpisana w lutym 2016 r. Jej wartość to niemal 140 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku. Zakończenie wszystkich robót planowane jest na kwiecień 2020 r.

Inwestycja miała być oddana pierwotnie w maju 2019 r., ale z uwagi na napotkane w trakcie prowadzenia robót problemy, w tym na liczne stanowiska archeologiczne, kontrakt został finalnie przedłużony do kwietnia br.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Sanoka jest przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto. Zakładanym efektem jest również zwiększenie przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na drogach krajowych nr 28 i 84. Obwodnica ma też poprawić ruch na tych dwóch trasach. W ciągu doby przez Sanok przejeżdża ok. 25 tys. samochodów.

Początek 7-kilometrowej obwodnicy Sanoka zlokalizowany jest na skrzyżowaniu istniejącej drogi krajowej nr 28 i drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz – Sanok, a koniec na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 84. Powstały w sumie m.in. cztery skrzyżowania jednopoziomowe, osiem mostów, cztery wiadukty i 18 przepustów.

(PAP)

autor: Wojciech Huk

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top