Praca

Obywatele 70 państw pracują na Podkarpaciu i odprowadzają składki do ZUS

praca obcokrajowiec zus

Praca/Podkarpackie. Na Podkarpaciu składki do ZUS odprowadza 17177 obcokrajowców.

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym cały czas rośnie i w całym kraju przekroczyła już milion osób. Ukraina, Białoruś, Rumunia, Gruzja, Słowacja, Turcja, Indie – obywateli tych krajów jest najwięcej zgłoszonych do ZUS w naszym województwie.

Ponad 17 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim,zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj.podkarpackim.

To dane z końca listopada 2022 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu 2 lat przybyło ponad 4 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób), a od końca 2021 – ponad 2 tys. (31.12.2021 – 15 tys. osób).

Dane  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 17177 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim,13757 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 384 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy – zaznacza Wojciech Dyląg.

Kolejno, po obywatelach Ukrainy, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 612, Rumunii –360, Gruzji – 292, Słowacji – 134, Turcji – 125, Indii – 120, Rosji – 92, Uzbekistanu – 86, Mołdawii – 81, Włoch – 79.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna, budowlana, informatyczna. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy – dodaje rzecznik.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top