Praca

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosła minimalna stawka godzinowa za pracę

minimalna stawka godzinowa praca 2023

Praca/Minimalne wynagrodzenie. Od 1 stycznia 2023 r. minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca wyniesie 23,50 za godzinę – przypomniał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnia obietnice i przywraca godność pracy – dodał.

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3490 zł. To pierwsza w tym roku podwyżka płacy minimalnej. Kolejną zaplanowano na lipiec. Świadczenia wyniosą wówczas 3600 zł.

Szef rządu we wpisie na Facebooku przypomniał, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrasta też minimalna stawka godzinowa.

„Od 1 stycznia 2023 minimalna stawka godzinowa wzrasta do 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca – do 23,50 za godzinę! Nigdy więcej głodowych pensji i stawek!” – napisał premier.

Podkreślił, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnia obietnice i przywraca godność pracy”.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Od nowego roku, wraz z płacą minimalną, wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój i odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top