News

Od 16 maja będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego

epidemia stan zagrożenia epidemicznego

Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

„To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku” – powiedział szef MZ.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. (PAP)

Fundusz covidowy absolutnie nie jest zamknięty. Tam jest część wydatków, które muszą być prowadzone w dalszej perspektywie – oświadczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił, że od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy ta decyzja oznacza koniec funduszu covidowego.

„Fundusz covidowy absolutnie nie jest zamknięty. Tam jest część wydatków, które muszą być prowadzone w dalszej perspektywie” – mówił minister.

W tym kontekście wskazał na opłaty za zakup szczepień.

„Fundusz Covid będzie nadal istniał” – powtórzył Niedzielski. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top