News

Od 2023 r. w Rzeszowie wzrośnie podatek od nieruchomości i opłata za parkowanie

rzeszów 2023 podatek od nieruchomości opłata parking

Rzeszów. Od 1 stycznia 2023 roku wzrośnie opłata za parkowanie w płatnych strefach w Rzeszowie.

Taką decyzję podjęli dzisiaj miejscy radni. Za głosowało 16 radnych z Rozwoju Rzeszowa i Koalicji Obywatelskiej, przeciw 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości.  

Podwyżki za parkowanie  powinny być związane ze zwiększeniem atrakcyjności komunikacji miejskiej – argumentował Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza godzina w strefie niebieskiej, czyli w ścisłym centrum miasta będzie kosztować 5 zł, a druga 6.

Od przyszłego roku zostanie zwiększony także podatek od nieruchomości.

Wpływy z tego tytułu w 2023 roku będą wyższe o 11 procent w porównaniu do wpływów w 2022 roku. Miejscy radni zdecydowali o wycofaniu projektu uchwały, która dotyczyła powrotu do opłat za posiadanie psa. Obowiązywała ona w mieście do 2008 roku. Teraz miała wynosić 60 złotych rocznie.

Podwyżka miejskich opłat jest związana z bilansowaniem budżetu. Poza tym są podwyższane tylko niektóre opłaty – wyjaśniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Radni zapoznali się także ze wstępnymi założeniami budżetu na 2023 rok. Dochody szacowane są na poziomie ponad miliarda 600 milionów złotych. Wydatki na ponad miliard dziewięćset milionów złotych. W budżecie brakuje ponad 300 milionów złotych. Na inwestycje miasto chce przeznaczyć ponad 380 milionów złotych.

Wśród planowanych zadań  jest między innymi budowa wiaduktu w ciągu ulicy Wyspiańskiego i dwupoziomowego skrzyżowania ulicy Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top