News

Od grudnia możliwa kwarantanna dla podróżujących z krajów gdzie jest Omikron

omikron koronawirus kwarantanna obostrzenia polska
fot. archiwum

Możliwe, że rząd wprowadzi od grudnia obowiązek kwarantanna dla podróżujących z państw, w których stwierdzono obecność wariantu koronawirusa Omikron – powiedział w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dodał, sztab kryzysowy będzie w poniedziałek dyskutować na temat pakietu obostrzeń w związku z ryzykiem płynącym z rozprzestrzeniania się nowego wariantu.

„Na pewno będziemy chcieli kwarantannować osoby przybywające z krajów, gdzie jest odnotowany wirus. Test będzie wyłączał z kwarantanny, ale do tej pory stosowaliśmy rozwiązanie, że mógł on być wykonany dopiero po siódmym dniu” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Dodał, że prawdopodobnie utrzymane zostanie rozwiązanie, w którym szczepienia zwalniają z kwarantanny.

„Tutaj trzeba działać bardzo pilnie i na pewno te zmiany zostaną wprowadzone od początku grudnia” – powiedział Adam Niedzielski.

Powiedział, że na 11.00 został zwołany sztab kryzysowy z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Zapytany o powrót obostrzeń Niedzielski powiedział: „W tej chwili nie potrafię jeszcze powiedzieć jakie. Będziemy dyskutowali na sztabie, jakie konkretnie, ale na pewno jakaś decyzja dotycząca alertowego pakietu, który będzie odpowiedzią na to nowe ryzyko”.

Niedzielski wskazał, że resort zdrowia postrzega wystąpienie nowego wariantu koronawirusa jako duże ryzyko.

„Jesteśmy w tej chwili już w sytuacji trudnej. Przeciętny poziom dziennych zakażeń to 23 tys., szpitale są obłożone, musimy likwidować te normalne miejsca leczenia i w te miejsca otwierać łóżka covidowe i pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. To jest coś co zmienia ocenę sytuacji w sposób fundamentalny, więc z mojego punktu widzenia, pojawienie się nowego ryzyka, w tym punkcie, w którym jesteśmy, kiedy mamy czasem blisko 30 tys. zakażeń, to nie jest to sytuacja, którą można ignorować i przejść nad nią do porządku dziennego” – powiedział.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top