Inwestycje

Odcinek S19 Rzeszów – Nisko w pełni przejezdny. Oddano do użytku brakujący odcinek Sokołów Małopolski – Łowisko

s19 sokołów małopolski łowisko rzeszów nisko
fot. J. Jaracz

Można już przejechać drogą ekspresową S19 z Rzeszowa do Niska. Dziś oddano do użytku brakujący odcinek trasy Via Carpatia między węzłami Sokołów Małopolski i Łowisko.

To 8 km dwujezdniowej drogi, którą firma Budimex wybudowała w ciągu 3 lat za 260 milionów zł. Oznacza to, że w województwie podkarpackim kierowcy mają już do dyspozycji prawie 76 km szlaku Via Carpatia.

W uroczystym przekazaniu drogi do użytku wzięli udział liczni politycy, samorządowcy, przedstawiciele inwestora i wykonawcy.

s19 sokołów małopolski łowisko rzeszów nisko

fot. J. Jaracz

Jak podkreślano, ta droga to nie tylko możliwość przejazdu z miasta do miasta, to także impuls dla rozwoju Podkarpacia.

Burmistrz Sokołowa Małopolskiego Andrzej Ożóg mówił, że dziś rano rozmawiał na temat wielkiej inwestycji, która ma powstać w zjeździe do tego miasteczka.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapewniał, że wiosną ekspresowa S19 połączy dwa ważne ośrodki na wschodzie Polski: Rzeszów i Lublin. Brakuje do tego już tylko dwóch fragmentów – jednego na Podkarpaciu i jednego na Lubelszczyźnie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, kierowcy na Podkarpaciu mogą już korzystać z niemal 76 km szlaku Via Carpatia, z których ponad 45 zostało oddanych w tym roku.

„Pomiędzy Rzeszowem a granicą województw podkarpackiego i lubelskiego w budowie pozostał jeszcze jeden odcinek: Zdziary – Rudnik nad Sanem, który udostępnimy kierowcom w I połowie przyszłego roku” – zapowiedziała rzeczniczka.

Oddany w czwartek odcinek S19 Łowisko – Sokołów Małopolski Północ został udostępniony do ruchu cztery miesiące przed terminem wynikającym z umowy.

Jak podała Rarus, w związku z prowadzonymi jeszcze drobnymi pracami wykończeniowymi na węzłach będą obowiązywać ograniczenia prędkości – na węźle Łowisko do 70 km/h, natomiast na węźle Sokołów Małopolski Północ do 50 km/h. „Z kolei do czasu zakończenia wszystkich prac wyłączone z użytkowania będą Miejsca Obsługi Podróżnych na tym odcinku” – dodała.

Odcinek ma długość ok. 8,2 km, jego wykonawcą była firma Budimex. Umowa o wartości ponad 286,4 mln zł została podpisana w grudniu 2018 r.

s19 sokołów małopolski łowisko via carpatia

Grafika GDDKiA

W ramach inwestycji wybudowano m.in. dwa węzły drogowe, sześć wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt średnich górą i dołem oraz dwa przepusty dla zwierząt małych.

Droga ekspresowa S19 będzie częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. Trasa ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Szlak ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i będzie przebiegać przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km, z czego prawie 76 km zostało oddanych już do ruchu. Niemal 39 km jest w realizacji, a prawie 54 km jest w przygotowaniu.

S19 Sokołów Małopolski – Łowisko: ciekawostki z budowy

Na tym odcinku drogi ekspresowej S19 wykonano ok. 829 000 m3 wykopów i ok. 463 700 m3 nasypów drogowych. Wykop o takiej objętości pomieściłby aż trzy stadiony piłkarskie, natomiast z takiej ilości urobku ziemnego powstałaby góra 24 razy większa niż krakowski Kopiec Kraka. Ponadto, w ramach robót budowlanych, ułożono 912 000 m2 warstw bitumicznych (w tym podbudowa, warstwa wiążąca i ścieralna), co stanowi teren 2,5 raza większy niż powierzchnia Morskiego Oka. Z kolei do budowy wszystkich obiektów mostowych wykorzystano 1 043 ton stali. Tyle samo ważą aż 174 największe na świecie słonie afrykańskie. Cały zakres inwestycji objął teren o powierzchni ok. 135 ha, co stanowi obszar ponad 5,5 raza większy niż powierzchnia Placu Defilad w Warszawie.

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 75,7 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Zdziary, Rudnik nad Sanem – Rzeszów Południe),
  • 38,9 km – w realizacji (w budowie: Zdziary – Rudnik nad Sanem, w realizacji w systemie Projektuj i buduj: Rzeszów Południe – Babica, Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla),
  •  53,9 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Babica – Jawornik i Dukla – Barwinek, na etapie realizacji koncepcji programowej: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz, Domaradz – Iskrzynia).

źródło: PR Rzeszów i PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top