Inwestycje

Odnowiona „Chatka Puchatka” oficjalnie otwarta

chatka puchatka nowa
Foto Mateusz Romankiewicz

Bieszczady. Na początek tej pory roku turyści otrzymali okazały prezent – odnowiona „Chatka Puchatka” czyli legendarne już schronisko.

W piątek odbyło się jej uroczyste otwarcie, w którym wzięli udział marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch.

Gruntowna modernizacja Chatki Puchatka była częścią dużego projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. W efekcie tego działania uporządkowano ścieżki turystyczne i zmodernizowano wspomnianą Chatkę Puchatka. Schronisko nie tylko wypiękniało, ale utworzono w nim również stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Schronisko od lat cieszyło się ogromną popularnością, ale borykało z ogromnymi problemami. Zły stan techniczny, brak toalet i zaplecza sanitarnego oraz niewielka powierzchnia udostępniona dla turystów na odpoczynek powodowały, że miejsce to stawało się zaniedbane. Co więcej sprzyjało w utrzymywaniu złych zachowań turystów, którzy dewastowali okoliczną roślinność.

To wszystko skłoniło do działania Bieszczadzki Park Narodowy, który rozpoczął z sukcesem starania o Fundusze Europejskie w celach: uporządkowania otoczenia legendarnej chatki na szczycie Połoniny oraz stworzenia turystom o wiele bardziej funkcjonalnego miejsca do odpoczynku. Realizacja projektu nie była łatwa. Opracowanie dokumentacji, wyłonienie wykonawców i same prace trwały kilka lat, ale efekt końcowy jest imponujący i jak podkreślają autorzy i wykonawcy projektu, pomimo zmian udało się zachować dawny klimat tego miejsca.

Chatka Puchatka: jaka jej rola?

Obiekt w dalszym ciągu pełnić będzie funkcję całodobowego schronu. Koncentracja osób odpoczywających w obiekcie, zagospodarowanie i rekultywacja jego sąsiedztwa oraz uregulowanie kwestii ścieków przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej otoczenia przyrodniczego. Funkcja edukacji przyrodniczo-turystycznej będzie realizowana przez odpowiednie tablice edukacyjne oraz rozpowszechnianie wydawnictw BdPN.

Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie miejsce dla straży parku, której przedstawiciele będą dbać o przestrzeganie zasad poruszania się po wyznaczonych szlakach. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całego projektu to ponad 4,2 mln zł. z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 2,3 mln zł.

Nazwa Projektu: „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki” w ramach ogłoszonego naboru oś priorytetowa – IV ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działanie – 4.5 różnorodność biologiczna

Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

Wartość projektu: 4 255 824,6 zł

Dofinansowanie: 2 350 443,51 zł

Okres realizacji: 2018-05-18 do 2022-07-31

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top