Poradnik

Odpady w naszych domach. Co trzeba o nich wiedzieć?

wywóz śmiecie odpady firma lokalizacja

Likwidacja dzikich wysypisk to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi zmagają się polskie samorządy. Kolejnym jest niewłaściwa segregacja odpadów, z którą trudności ma wciąż wielu Polaków. W dużym stopniu odbija się to na stanie środowiska naturalnego. Te nie tylko jest zanieczyszczane przez osoby wywożące śmieci do lasu czy inne tereny zielone, ale też przez substancje przedostające się do gruntów, wód i powietrza z odpadów przez długi czas składowanych na wysypiskach. 

Poszerzanie wiedzy na temat tego, jak powinien wyglądać wywóz śmieci oraz segregacja odpadów jest więc szczególnie ważna. Dzięki temu nie tylko poprawić stan środowiska i walory krajobrazowe wielu miejsc, ale też przywrócić do obiegu wiele surowców. To będzie wiązało się z korzyściami zarówno na gruncie ekologicznym, jak i ekonomicznym. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł będący krótkim i zwięzłym kompendium wiedzy na temat zasad składowania, segregacji oraz wywozu śmieci.

Odpady komunalne. Co oznaczają kolory pojemników? Gdzie wyrzucać odpady zmieszane i biologiczne, tworzywa sztuczne, szkło, papier oraz metal?

Najpopularniejszym typem odpadów wytwarzanych w gospodarstwach klientów indywidualnych są odpady komunalne. Tą nazwą określa się wszystkie śmieci powstają w wyniku normalnego bytowania mieszkańców domów. Zgodnie z dyrektywą unijną, wyróżniamy następujące rodzaje odpadów komunalnych wraz z kolorami przeznaczonymi do ich składowania i wywozu pojemników:

  • czarny lub szary (odpady zmieszane): resztki żywności pochodzenia zwierzęcego, papier zanieczyszczony tłuszczami, tłuczka szklana, ceramika, opakowania wielomateriałowe itp;
  • niebieski (papier): papier makulaturowy, niezanieczyszczony tłuszczami i innymi substancjami;
  • żółty (tworzywa sztuczne): opakowania z plastiku, worki, folia itp.;
  • czerwony (metale): m. in puszki po konserwach i napojach, czysta folia aluminiowa;
  • zielony (szkło): słoiki, butelki itp. (nie wyrzucamy szyb, tłuczonego szkła i ceramiki;
  • brązowy (odpady biodegradowalne): części roślin oraz resztki żywności pochodzenia roślinnego.

wywóz odpadów

Harmonogram wywozu odpadów. Co zrobić z odpadami gabarytowymi, jeśli termin ich odbioru jest odległy?

Jak widać, do pojemników na odpady komunalne nie można wyrzucać wielu śmieci – na przykład baterii, gruzu, leków czy opon. Problemy mogą wiązać się też z odbiorem odpadów wielkogabarytowych – między innymi starych mebli, sprzętu sportowego, elektroniki itp. Wszystkie gminy organizują cykliczny wywóz odpadów w wielu lokalizacjach, jednak nie zawsze jego terminy pokrywają się z czasem przeprowadzania remontów lub porządków. Co zrobić w takiej sytuacji?

recycling

Wywóz odpadów nietypowych. Co zrobić ze śmieciami takimi jak gruz, stare meble, opony, baterie, opakowania po lekach itp?

Jeśli zależy nam na darmowym rozwiązaniu, możemy zdecydować się na samodzielne wywiezienie odpadów, które nie powinny trafić do zwykłych pojemników do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). W tym celu potrzebować będziemy jednak własnego środka transportu. Jeżeli nim nie dysponujemy, warto zdecydować się na usługę kontenerowego wywozu odpadów – np.  gruzu lub starych mebli. Wywóz gruzu Gdańsk z użyciem kontenerów to rozwiązania opracowane z myślą zarówno o instytucjach i firmach, jak i klientach indywidualnych. W ramach usługi (można zamówić ją na Redskip.pl) kontener zostanie dostarczony pod wskazany przez nas adres, a po jego zapełnieniu – odebrany wraz z zawartością. To najwygodniejszy sposób na legalne i bezpieczne dla środowiska pozbycie się nietypowych odpadów.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top