Poradnik

Odroczona spłata. Co oznacza odroczony termin płatności w faktoringu?

Odroczona spłata. Co oznacza odroczony termin płatności w faktoringu? 1

Przedsiębiorcy nabywający towary lub usługi, zwłaszcza z sektora MŚP, często nie mają odpowiednich środków finansowych, by od razu regulować należności. Dogodnym rozwiązaniem jest kredyt kupiecki, polegający na odroczeniu terminu płatności.

Kredyt kupiecki jest formą zgody pomiędzy sprzedającym a kupującym na opóźnione otrzymanie zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Potwierdza się go zazwyczaj umową, w której określa się warunki opóźnionej płatności. Kredyt kupiecki wiąże się dla sprzedawców z dużym ryzykiem. Dlatego udzielają go sprawdzonym kontrahentom, których darzą zaufaniem.

Pozytywne i negatywne strony kredytu kupieckiego

Kredyt kupiecki jest alternatywą dla kredytu bankowego. Pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z finansowaniem, umożliwiając przy tym dokonywanie wymiany handlowej. Przymus natychmiastowego regulowania należności mógłby niekorzystnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa. Zaletą kredytu kupieckiego jest jego zerowy koszt po stronie odbiorcy. Mówiąc o kredycie kupieckim, należy pamiętać o sprzedającym. Oferując kupującym odroczony termin płatności, z jednej strony zwiększa konkurencyjność swojej oferty, z drugiej stawia na szali własną sytuację finansową.

Odroczona spłata może się opóźniać

Najczęściej stosowanym terminem płatności jest 30 dni. Jednak nierzadko bywa, że termin ten wydłuża się, nawet do 120 dni. Dyscyplina płatnicza sektora przedsiębiorstw z roku na rok jest coraz gorsza. Firmy długo czekają na zapłatę za wystawioną fakturę przez co same długo spłacają swoje zobowiązania. Opóźnienia i problem ze ściąganiem należności od kontrahentów, to według respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Faktorów przez ARC Rynek i Opinie (Badanie dotyczące faktoringu), najważniejsza trudność w funkcjonowaniu firmy. Tego zdania jest 18% firm. Nieprzestrzeganie terminów płatności to raczej istotny lub bardzo istotny problem dla 67% podmiotów, wydłużone terminy płatności – dla 58%, a niewypłacalność kontrahentów – dla 53%. Z brakiem płatności w terminie na co dzień spotyka się niemal połowa respondentów. Warto zauważyć, że prawie 20% firm byłoby gotowych zapłacić za pozbycie się ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Ponad 60% respondentów prowadzonego przez Bibby Financial Services badania Bibby MSP Index twierdzi, że posiada przeterminowane należności.

Faktoring – bezpieczne uzupełnienie kredytu kupieckiego

Zdarza się, że kontrahenci opóźniają się z zapłatą, wtedy pomocny okazuje się faktoring (np. ten dostępny pod adresem https://www.bibbyfinancialservices.pl/produkty/nasza-oferta oferowany przez Bibby Financial Services). Zapewnia on sprzedawcy szybki dostęp do gotówki bez konieczności rezygnacji z kredytu kupieckiego. Dobrze sprawdza się również wtedy, gdy wszystkie płatności regulowane są w terminie, ale liczba udzielonych kredytów kupieckich nadwyręża płynność finansową firmy. Faktoring to nie tylko finansowanie, ale również szereg dodatkowych usług, w tym: weryfikacja potencjalnego kontrahenta oraz monitorowanie płatności, dzięki czemu ryzyko braku zapłaty znacznie spada. Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, zapewnia natomiast również przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top