Poradnik

Odszkodowanie z AC – jaki wariant rozliczenia z firmą ubezpieczeniową opłaca się najbardziej?

Odszkodowanie z AC - jaki wariant rozliczenia z firmą ubezpieczeniową opłaca się najbardziej? 1

Odszkodowanie z AC możesz otrzymać w różnej formie. W zależności od tego, na co się zdecydujesz, otrzymasz gotówkę do ręki lub ubezpieczyciel naprawi auto na swój koszt, a nawet wymieni na nowe. Sprawdźmy, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w Twojej sytuacji.

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Wysokość odszkodowania ustala się na podstawie zebranych informacji i dokumentów. Analizie zostają poddane m.in.: stan techniczny pojazdu, zużycie eksploatacyjne elementów (układ jezdny, hamulcowy, wydechowy, ogumienie itp.). Gdy koszty napraw są bardzo wysokie i przekraczają ok. 70% wartości rynkowej samochodu, na ogół odszkodowanie zostaje wypłacone jako różnica pomiędzy wartością pojazdu przed wypadkiem a wartością po wypadku. Koszty napraw wylicza się, biorąc pod uwagę stawki za roboczogodziny oraz ceny części oryginalnych (dla nowszych pojazdów) lub zamiennych (dla starszych pojazdów).

Jeśli ubezpieczyciel nie stwierdził szkody całkowitej, w większości sytuacji kierowca może wybrać, w jakiej formie chce otrzymać odszkodowanie z AC: gotówkowej lub bezgotówkowej. Zobaczmy, czym się różnią. – mówi ekspert ubezpieczeniowy z serwisu porownywarka-oc-ac.pl

Bezgotówkowe odszkodowanie z autocasco

Pierwszą możliwością jest tzw. rozliczenie fakturowe, które polega na tym, że ubezpieczyciel sam ustala koszty napraw z współpracującym z nim warsztatem. Kierowca nie ingeruje w zakres napraw, a jedynie odbiera sprawne auto. Istnieje również możliwość naprawy auta poza siecią warsztatów, z którymi współpracuje ubezpieczyciel – ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu. Wówczas wartość szkody jest ustalana na podstawie dostarczonych faktur, z tym że podane na nich stawki nie mogą być wyższe od tych, które są ustalane przez autoryzowane warsztaty.

Wariant serwisowy – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą bezgotówkowego odszkodowania jest to, że nie trzeba ingerować w zakres napraw. Wystarczy zgłosić szkodę, a dalsze kroki (czyli wycenę szkody, przekazanie do serwisu itp.) podejmuje ubezpieczyciel. Ubezpieczonego nie interesuje, ile będzie kosztowała naprawa.
Do wad można zaliczyć brak pewności, że warsztat wybrany przez towarzystwo profesjonalnie zajął się naprawą, użył odpowiednich części itp.

Gotówkowe odszkodowanie z autocasco

Drugim rozwiązaniem ustalenie odszkodowania w drodze wyceny, gdzie bierze się pod uwagę stawki za roboczogodziny przyjęte przez towarzystwo oraz ceny oryginalnych części zamiennych i kosztów materiałów niezbędnych do dokonania napraw. Rozliczenie kosztorysowe polega na tym, że ubezpieczyciel oblicza koszty napraw, następnie przekazuje poszkodowanemu odpowiednią kwotę pieniędzy w formie przelewu gotówkowego. Kierowca nie musi dostarczać faktur i jest sam odpowiedzialny za naprawę pojazdu.

Wariant kosztorysowy – zalety i wady

Wypłata odszkodowania w gotówce wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Otrzymujesz pieniądze, które możesz przeznaczyć na naprawę szkody w dowolnym serwisie. Nie musisz okazywać faktur, dlatego teoretycznie może to być np. znajomy mechanik, który zajmie się naprawą auta za nieco mniejszą stawkę. Masz pełną kontrolę nad naprawianiem uszkodzonego pojazdu.
Można jednak trafić tu na kilka pułapek. Ubezpieczyciel może zaniżyć wycenę naprawy, zwłaszcza, że wówczas nie bierze się pod uwagę podatku VAT i innych kosztów. Istnieje jeszcze ryzyko, że w trakcie naprawy okaże się, że koszty będą znacznie wyższe, ponieważ likwidator szkody przeoczył istotne usterki albo wyszły one dopiero później.

Nowy pojazd za stary

W szczególnych sytuacjach istnieje jeszcze jedna forma odszkodowania, czyli wypłata pieniędzy w wysokości 100% wartości pojazdu. Jeżeli w wyniku kradzieży doszło do utraty pojazdu, możesz otrzymać odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości handlowej nowego pojazdu tej samej marki i wersji. Ubezpieczyciele stawiają wtedy pewne warunki, np. samochód musiał być kupiony w autoryzowanym salonie, eksploatowany krócej niż 12 miesięcy, a ubezpieczony był jego pierwszym właścicielem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top