Jak skutecznie dbać o odzież roboczą BHP? Kto ma obowiązek czyścić obuwie ochronne, rękawice robocze, ubranie robocze, kaski i pozostałe artykuły BHP?
Jesteś pracownikiem czy pracodawcą? W tym pierwszym przypadku Twój szef może wymagać od Ciebie prawidłowej dbałości o ubrania robocze. W tym drugim – być może zastanawiasz się, jak usprawnić zarządzanie konserwacją odzieży roboczej BHP i zminimalizować związane z tym koszty. Drobne zmiany mogą dać w tym zakresie świetne efekty. Wystarczy wiedzieć, jak je wprowadzić.
Kto powinien dbać o ochronną i roboczą odzież BHP?
Art. 237 [9] Kodeksu Pracy jasno wskazuje, że to pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie, konserwację, naprawę, odkażenie i odpylanie odzieży i obuwia roboczego.
Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, może to powierzyć pracownikowi. Jest wówczas zobowiązany do wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego pokrywającego poniesione koszty. Powinien on uwzględniać poświęcony czas, wykorzystaną energię elektryczną, wodę i środki piorące. Na tę opcję nie można się oczywiście zdecydować, jeśli odzież jest skażona czynnikami promieniotwórczymi, chemicznymi lub mikrobiologicznymi.
W niektórych branżach można również zastosować trzecie rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów, możesz przeszkolić kilku swoich podwładnych i powierzyć im oczyszczanie odzieży roboczej w miejscu pracy. Ponosisz wówczas koszt zakupu pralki i suszarki. Jednak miesięczne kwoty wydawane na środki czyszczące będą mniejsze, niż kwoty wypłacane poszczególnym pracownikom.
W sklepie BHP znajdziesz instrukcję konserwacji ubrań roboczych.
Instrukcji konserwacji odzieży roboczej BHP należy przestrzegać w najdrobniejszych szczegółach. Odstępstwo od wskazań producenta być może nie doprowadzi od razu do powstania widocznych efektów. Niestety w ten sposób osłabiamy właściwości ochronne ubrań roboczych i zdecydowanie przyspieszamy ich zużywanie.
Zdarza się, że w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych odzież robocza BHP pokrywa się plamami, których nie można łatwo usunąć. W takim wypadku należy je oddać do pralni chemicznej, która użyje profesjonalnych środków czyszczących. W ten sam sposób można sobie poradzić ze skażoną odzieżą ochronną. Takich ubrań nie można jednak dostarczać osobiście. Pracownicy wyspecjalizowanej pralni odbierają je z firmy samodzielnie, stosując się przy tym do prawidłowych procedur BHP.
O czym warto pamiętać przy czyszczeniu odzieży roboczej BHP?
Spodnie robocze, kamizelki, bluzy i koszulki należy oczyścić z powierzchownych zabrudzeń za pomocą wilgotnej szmatki. Później trzeba opróżnić kieszenie, zapiąć wszelkie zamki i guziki oraz zabezpieczyć rzepy, by nie haczyły o inne elementy odzieży. Co ryzykujesz, jeśli o tym zapomnisz? Zniszczenia. Nawet takie, które mogą skończyć się rozdarciem lub przetarciem ubrań, co spowoduje konieczność ich wymiany.
Wywinięcie na lewą stronę może zmniejszyć ryzyko zniszczenia. Pomaga również przy usuwaniu potu i zapachu ciała z odzieży używanej przy dużym wysiłku. Nigdy nie pierz ubrań roboczych z prywatnymi rzeczami. Nie stosuj również wybielaczy i płynów do zmiękczania tkanin. Negatywnie wpływają one zwłaszcza na tkaniny trudnopalne, zmniejszając stopień ochrony.
Jak dbać o powlekane rękawice ochronne i ocieplane kurtki?
W domowych warunkach trudno zachować zgodność konserwacji rękawic roboczych i kurtek z ociepleniem z instrukcją producenta. Wypełnienie kurtki po wyjęciu z tradycyjnej pralki może zbić się w środku ubrania, przez co nie będzie ona zapewniać ciepła. Z kolei powlekane rękawice mogą się łatwo rozwarstwić, a co za tym idzie przestaną spełniać swoją rolę. Pralnia chemiczna będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz zniszczyć odzieży roboczej BHP.
Nawet zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności, w końcu staniesz przed koniecznością wymiany odzieży i artykułów BHP. Odwiedź wówczas nasz sklep internetowy BHPonline-24.pl, w którym oferujemy odzież roboczą i ochronną, a także ostrzegawczą zawierającą elementy odblaskowe. W naszym asortymencie znajdziesz również gogle, kaski i buty robocze dostosowane do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Twojej firmie.
Materiał zewnętrzny