Poradnik

Odzież robocza do gastronomii

Odzież robocza do gastronomii 1

Gastronomia jest branżą, w której pracownicy mają bezpośredni kontakt z żywnością. Dlatego obowiązują w niej wymagające przepisy sanitarne i higieny pracy. Dotyczą one zarówno samego przechowywania i przetwarzania żywności, jak również określają wymogi dotyczące pomieszczeń i odzieży roboczej. Jakimi cechami powinna charakteryzować się odzież przeznaczona do kontaktu z żywnością?

Odzież robocza w gastronomii – przepisy BHP

O tym, z jakich elementów ubioru powinna składać się odzież do gastronomii, mówią przepisy BHP oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze. Rygorystyczne wymogi dotyczące odzieży mają za zadanie zminimalizować ryzyko zakażenia lub zatrucia żywności przez bakterie, jakie pracownik może przynieść na swoim ubraniu do miejsca przetwórstwa spożywczego. Odzież robocza do gastronomii musi spełniać szereg warunków – zaczynając od właściwego materiału wykonania, kończąc na jej odpowiedniej, systematycznej dezynfekcji oraz regularnym praniu.

Podobnie jak w przypadku innych branż, także w gastronomii obowiązek dostarczenia odzieży roboczej spoczywa na pracodawcy. Pracownicy w branży spożywczej powinni nosić specjalną odzież wierzchnią, używać butów roboczych z antypoślizgową powierzchnią, mieć na głowie zakrywające włosy czepki lub chusty.

Gdzie nabyć odzież roboczą dla przemysłu spożywczego?

Sprzedaż odzieży roboczej dla gastronomii oraz przemysłu spożywczego prowadzona jest przez specjalistyczne sklepy oraz firmy. Koszt ubrania jednego pracownika może różnić się w zależności od jakości materiałów, z jakich wykonana jest odzież, a także jej wariantów (np. inna jest cena czepka, inna chusty na głowę) oraz dodatkowych elementów – w niektórych przypadkach mogą być wymagane np. okulary ochronne lub maseczki na twarz. Przed ostatecznym zakupem odzieży roboczej należy ustalić wszystkie jej składowe – dopiero wówczas można ustalić kosztorys.

A gdyby nie kupować, ale wypożyczać?

Nawet najlepsza odzież robocza ma to do siebie, że zużywa się z biegiem czasu, dlatego wcześniej czy później będzie konieczna jej wymiana. Ponadto konieczność jej regularnej dezynfekcji oraz prania generuje stałe koszty dla firmy. Dlatego warto rozważyć inne rozwiązanie – jest nim wypożyczenie odzieży roboczej. Rozwiązanie to ma liczne zalety:

•    odzież spełnia wszystkie wymogi dotyczące konkretnej branży gastronomicznej, zarówno pod względem wykonania, jak i zgodności z normami oraz przepisami sanitarnymi,
•    odzież jest kompletna,
•    firma wypożyczająca odzież roboczą odpowiada za jej konserwację oraz czyszczenie,
•    odzież robocza dla pracowników jest dostarczana na miejsce przeznaczenia przez firmę wypożyczającą.

Chociaż odzież wypożyczana nie stanowi własności pracodawcy, rozwiązanie to zwalnia go z szeregu czynności związanych z jej zakupem oraz konserwacją.

Gdzie wypożyczyć odzież roboczą?

Jedną z firm, które zajmują się wypożyczaniem odzieży roboczej, jest Lindström. Dlaczego warto zdecydować się na jej ofertę? Otóż dlatego, że Lindström zwraca uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy już w fazie projektowania odzieży, a do jej produkcji wykorzystywane są materiały wysokiej jakości. Oczywiście uwzględnione jest przy tym przeznaczenie odzieży – spełnia ona wymogi Unii Europejskiej i jest zgodna z normą EN-SFS-14065. Jeśli chodzi o konserwację, w celu zapewnienia skutecznej dezynfekcji, systemy monitorowania Lindström dostosowują temperaturę prania, wartości pH i ilość dozowania środków czyszczących używanych w pralni. Regularnie wykonywane testy bakteryjne są częścią procesu zapewnienia jakości mikrobiologicznej. Przed wysłaniem odzieży do klientów przeprowadzane są na niej testy higieny.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top